Priessnitzovy Lázně Jeseník

Na úpatí Jeseníků, v krajině doslova protnuté podzemním labyrintem léčivých pramenů a prosycené obzvláště čistým vzduchem, vzdávají ve svém oficiálním názvu Priessnitzovy léčebné lázně hold slavnému přírodnímu léčiteli a zakladateli vodoléčby Vincenzi Priessnitzovi. Tento známý lékař-amatér svou pílí a bojem za svou vznešenou ideu léčby nemocných přírodním způsobem položil základy lázeňství a jeho metody se používají úspěšně dodnes. A důkazů úspěchu lze nalézt nespočet – už samotný lev ve znaku Lázní Jeseník je jeho majestátním symbolem, k tomu neustálý rozvoj, který je znát na každém kroku, a tradice sahající až do 19. století. A kdo věří spíše řeči čísel, stačí jen dodat, že do zdejšího ozdravného zařízení zavítá ročně více než dvacet tisíc návštěvníků, a to je počet, který nepotřebuje více slov.

Filozofie skrytá za léčebnou činností Vincenze Priessnitze však sahá mnohem dále. Spojuje v sobě totiž vedle elementu vody ještě další dva – tělesnou aktivitu a pobyt na čerstvém vzduchu. A Lázně Jeseník naplňují tyto základní požadavky Priessnitzovy terapie do posledního písmenka. Vodu, kterou představuje kolem neuvěřitelných osmi desítek pramenů, doplňuje ojediněle příznivé klima po dobu celého roku. Díky ideální poloze lázeňského města pod ochranou okolních horstev sem hladce proudí pročištěný vzduch až od Baltu a svým čerstvým nábojem dodává tělu energii a zbavuje ho smogu a zplodin, které do organismu nepozorovaně pronikly v ulicích velkoměsta.

Je nabíledni, že zdravé ovzduší příznivě působí na plíce a dýchání, a tak se přirozeně v Priessnitzových Lázních Jeseník vyvinula léčba cest dýchacích, zejména pak astmatu, bronchitidy a alergií. Neméně důležitá je péče o hlasivky, například při chrapotu nebo po operativních zákrocích. Seznam indikací je však mnohem širší, a tak se lze setkat s procedurami, jež pomáhají při potížích s pohybem, poruchách metabolismu a systému žláz s vnitřní sekrecí. A nezapomíná se ani na oběhový systém. S tím je spojen třeba vysoký krevní tlak, cévní záněty, infarkt a některé srdeční choroby. Ne všechny nemoci se ale nacházejí jen uvnitř těla; některé jsou naopak na povrchu, jsou viditelné a neestetické pro okolí pacienta. Jedná se zejména o kožní choroby, jako ekzémy a akné. A něco se tu najde i pro ženy a jejich obtíže v oblasti pohlavních orgánů, tedy nemoci gynekologické povahy. Většina procedur v Lázních Jeseník zná krom léčby těla i recept na chorou mysl, a tak sem mohou směle zavítat ti, kteří mají nějakou tu bolístku na dušičce, třeba deprese, neurózy nebo jiné psychické poruchy. Rozhodně se však jesenické lázně nesnaží tímto sáhodlouhým výčtem indikací vyvolat dojem, že jsou místem starých a velmi nemocných lidí, nýbrž je tomu právě naopak. V nabídce jsou totiž připraveny skutečné lahůdky pro příznivce dnes velmi moderní wellness turistiky. Zaostřeno je na různé skupiny hostů (ženy, muže, děti, seniory, manažery, turisty, lyžaře), oslavy svátků (vánoční balíčky) a konkrétní cíle pobytů (zkrášlení, posílení zdraví, načerpání energie, úbytek váhy).

Procedury v Priessnitzových Lázních Jeseník zahrnují vše, co si lze jen v ozdravném středisku představit – od odborného lékařského vyšetření přes koupele nejrůznějších druhů (perličkové, pěnivé a vířivé, solné, aromatické, rašelinové, bylinkové), zábaly (za použití parafínů nebo rašeliny), masáže (klasické, reflexní, lymfatické, aromatické, medové, thajské), techniky východní medicíny (akupresura, akupunktura) až po inhalace, solnou jeskyni, kyslíkovou terapii a kosmetická ošetření (masky obličejové i tělové, depilace, pedikúra, manikúra, líčení). Specifická je péče Priessnitzových Lázní o dětské pacienty. Zajištěny jsou speciální ubytovací, stravovací, vzdělávací, zdravotní a herní prostory pro všechny aktivity potřebné při pobytu dětí v léčebně.

Hosté Lázní Jeseník se ve svém volném čase rozhodně nebudou nudit. K dispozici je jednak řada sportovišť, např. tenisové kurty nebo minigolf, a jednak jsou připraveny možnosti pěší turistiky, včetně moderní metody Nordic Walking (speciální chůze s holemi), a jízdy na kole. Kdo chce však znát své skutečné fyzické limity, nechť své tělo podrobí testu v lanovém centru.

Již zmíněné pěší a cyklistické sportovní aktivity je nejlépe příjemně sloučit s pěkným výletem do okolí Priessnitzových Lázní Jeseník. Přímo v Jeseníku se vyplatí navštívit hvězdárnu a potěšit oko výhledem na noční oblohu. V aquaparku v České Vsi si přijdou na své ti, kteří touží po vodních radovánkách. Jeskynní útvary Na Pomezí a na Špičáku zase dají nahlédnout do tajemství skalních dutin a naopak hora Šerák, kam zájemce vyveze lanovka, případně zdatnější dojdou po svých, poskytne výhled do široké krajiny v létě plné barevných odstínů zeleně a v zimě sněhobílých plání a kopců se stříbřitými odlesky prašanu.