Lázně Mšené

Příjemný únik z hlavního města, dostatečně daleko od smogu, davů turistů a civilizace, do barevné české přírody Českého středohoří – přesně to poskytují Lázně Mšené. Několik lázeňských domů v zeleném údolí skýtá veškerý komfort ke kvalitnímu odpočinku a úlevě od civilizačních nemocí.

K dnešní uspěchané době bohužel neodvratitelně patří některá více či méně závažná onemocnění, způsobená znečištěným životním prostředím a nezdravou životosprávou. Přesto však není nutné na tuto skutečnost rezignovat a s tímto stavem se smířit. Základem úspěchu je prevence a vhodná léčba. Obojí nabízí Lázně Mšené. Ty znají recept na jeden z hlavních moderních neduhů, a to potíže spojené s pohybovým ústrojím, často zapříčiněné sezením u počítače či jednostranným pohybem v zaměstnání. Jsou to hlavně bolesti zad, páteře, šíje a kloubů. Přidat se může osteoporóza a v kombinaci s nadváhou jde o velmi nepříjemnou okolnost, která ztěžuje pacientům život. Neméně závažné a nežádoucí jsou neurologické potíže a stavy po operačních zákrocích a úrazech.

Na pomoc proti všem zdravotním patáliím přispěchá v Lázních Mšené železitá minerální voda a hojivá rašelina, které obsahují řadu účinných protizánětlivých a protibolestivých látek. Nejvíce a nejpohodlněji pomáhají koupele. Výběr je skutečně široký. Lázenští hosté si mohou dopřávat lázně perličkové, vířivé a pěnivé nebo se ponořit do vany plné hřejivé tekutiny provoněné léčivými bylinkami. Podobně efektivní jsou zábaly, které využívají pozitivních vlastností bahna a mořských řas. Dostupné jsou v Lázních Mšené i takové, které už jen lákavými názvy rozproudí slinné žlázy a podpoří chuť k jídlu: zábaly vanilkové, medové, skořicové, čokoládové. Nechybí samozřejmě masáže všeho druhu – klasické, exotické, medové, reflexní, lymfatické a další.

Mnohé z procedur však nejsou zdaleka určeny jen pro choré, ale mohou se stát součástí odpočinkového či relaxačního pobytu v Lázních Mšené, který pomůže načerpat ztracenou energii a takzvaně dobít baterky. Připraveno je mnoho. Vedle již zmíněných procedur lázně poskytují víkendové, týdenní i delší pobyty pro zdraví a krásu, zaměřené na různé skupiny klientů. A tak do Lázní Mšené pravidelně přijíždějí ženy za zkrášlením a formováním postavy, muži a manažeři za odpočinkem od náročných projektů a hektických dní strávených v kanceláři a senioři za prevencí obtíží náležejících jejich věku. Všichni ostatní pak mohou okusit exotické pobyty s tematikou Orientu nebo programy spojené s oslavou státních svátků, tradic a výročí.

Aktivním jedincům nebude v Lázních Mšené chybět ani pohyb. Areál skrývá několik sportovních zařízení, kde si protáhne kosti a svalstvo příjemnou formou hry skoro každý – tenisový kurt, pingpong, kuželník, kulečník. V létě se dá oddávat vodním radovánkám na nedalekém koupališti, zahrát si petanque nebo vyrazit na kole či pěšky do okolí na výlety. K dispozici hostům Lázní Mšené jsou školení instruktoři jógy a Nordic Walking (pěší turistika se speciálními chodeckými holemi). Hlavně muži, ale jistě i mnohé dámy, ocení možnost rybaření a následného vzrušení z parádního úlovku. Pokud se však tento nedostaví, není třeba věšet hlavu – odměnou bude samotné posezení na břehu tichého rybníka a naslouchání lahodným zvukům přírody.

Součástí lázeňského léčebného programu je i dobrá nálada. O tu se snaží Lázně Mšené prostřednictvím večerů s hudbou a tancem, plesů a dalších společenských akcí.

Malebnou krajinu středních Čech v okolí Lázní Mšené lze nejlépe pozorovat z výšky, a to z pověstmi o Praotci Čechovi opředené hory Říp, na jejímž vrcholu se svými 900 lety existence hrdě pyšní rotunda sv. Jiří. Za vidění stojí zámky ve vzdálenějším okolí, například vodní zámek Budyně, barokní zámek v Libochovicích nebo hrad Hazmburk. A pokud se někomu zasteskne po ruchu velkoměst, ať vyrazí na delší výlet do hlavního města, které je vzdálené asi 50 km od Lázní Mšené. Naopak ti, kteří touží po klidu a relaxaci, se mohou plnou polní pustit na pěší nebo cyklistickou túru po okolí českých luhů a hájů.