Lázně Toušeň

Malé lázničky zvané Lázně Toušeň leží v zeleném pásu středních Čech, kde se typická česká krajina skládá do harmonické mozaiky řek, lesů a luk. Jen kousek od Prahy, avšak dostatečně daleko od přelidněných ulic a ruchu velkoměsta, poskytuje místo ke klidnému odpočinku a k soustředění na boj se zdravotními patáliemi.

Chloubou Lázní Toušeň je úspěšná léčba nemocí, které způsobují omezení pohyblivosti v různém rozsahu. K těmto chorobám patří zejména některé typy zánětů a poškození páteře, kloubů a svalů. Díky kombinaci tradičních lázeňských procedur a moderních lékařských postupů dokáží Lázně Toušeň pomoci při artróze, Bechtěrevově chorobě a při následcích po některých ortopedických operacích.

V Lázních Toušeň se běžně provádí klasické vodoléčebné procedury, hlavně koupele s přídavkem sirnoželezité slatiny z vlastních zdrojů, ale také s příměsí léčivých rostlin či bublinek (vířivé, perličkové). Samozřejmostí jsou i tzv. skotské střiky. Tyto metody dodají tělu potřebné látky, zatímco uvnitř prokrvují tkáně a zbavují bolesti. Ostatní neduhy pokojně odezní po aplikaci příjemné masáže. Ta se zaměřuje buď na celé tělo nebo jen některé jeho části, případně se uskutečňuje za pomoci vodního proudu. Podobně jako ve většině lázeňských zařízení, i v Lázních Toušeň nabízí odborný personál další typy péče, které vedou k odbourání často bolestivého napětí v pohybovém ústrojí. Jde například o elektroléčbu, plynové injekce, ultrazvuková ošetření či kryoterapii, tedy léčbu chladem. V rámci ozdravného pobytu je vhodné se aktivně zapojit do pohybových činností, jež dávají svalům potřebný trénink a působí preventivně a rehabilitačně. Takovými aktivitami mohou být jak cvičení ve vodním prostředí (léčebný tělocvik v bazénu), tak na suchu (rehabilitační či dechové cviky). Rozhodně marný není ani rekreační sport zvaný Nordic Walking, moderní metoda pěší chůze se speciálními holemi. Nicméně ještě před samotným započetím jakýchkoliv terapeutických procedur je více než vhodné se poradit s odborným lékařem a dohodnout se na optimálním programu léčby dle aktuálního zdravotního stavu. Lékař je vždy k dispozici a připraven poskytnout potřebné konzultace.

Areál Lázní Toušeň nepatří k těm největším, vždyť oproti jiným zařízením je zde k dispozici jen několik desítek lůžek, nicméně přesto nabízí vše potřebné k naprostému pohodlí svých hostů. A právě proto, že jde o zařízení rozsahem malé, může bez problémů zajistit naprostý a ničím nerušený pobyt v odpočinkovém prostředí léčebny, jejího parku a kolonády. Pokoje naplňují potřeby jak náročných hostů (apartmány), tak těch skromnějších, kteří si chtějí užít lázeňskou péči a současně ušetřit (levnější pokoje bez vlastního sociálního zázemí). Stravovací zařízení nabízí možnost dietních režimů a jídelníčku v rámci zdravé životosprávy.

Ve volných chvílích nemusí být jedinou aktivitou lenošení v areálu léčebny. Krajina v okolí Lázní Toušeň láká k pěší turistice a projížďkám na kole či na koni. Zdejší lesy jsou rájem houbařů a vodní toky a plochy zase vybízejí příznivce rybaření k lovu jak na poklidných jezerech, tak v řekách s rychlejším spádem a dravými rybami. A pokud jde o kulturu, ani ta nechybí. V nabídce bývají taneční a hudební večery, divadelní a koncertní vystoupení či plesy a karnevaly.

Střední Čechy, kde se Lázně Toušeň nacházejí, mají ve svém kulturně-historickém depozitáři nejednu zajímavost. Tak třeba oblíbené místo Rudolfa II. – Brandýs nad Labem – skýtá renesanční lovecký zámeček s odkazem na tohoto slavného císaře. Pokud však historie není to pravé, dá se odtud vyrazit na okružní plavbu po Labi. Za vlahých letních večerů jde o zážitek vskutku romantický. Věřícím se pak bude líbit ve Staré Boleslavi, jež je spjata se svatým Václavem a ukrývá několik zajímavých historických a náboženských památek. I v Čelákovicích na návštěvníky doslova dýchá historie, a to především z gotické tvrze ze 14. století. A protože do Prahy je to coby kamenem dohodil, vyplatí se zavítat i tam. V hlavním městě čeká krom spousty kulturních možností v podobě kin, divadel, koncertních sálů, kaváren a nočních klubů i zoologická a botanická zahrada, četná muzea, galerie a sportovní zařízení všeho druhu.