Lázně Slatinice

Slunný Olomoucký kraj, centrum moravských tradic a symbol poklidného života na venkově – tak přesně do takového prostředí jsou zasazeny nejstarší lázně na Moravě zvané Lázně Slatinice. Typická hanácká vesnička s kostelíkem, návsí a pohostinnými obyvateli přivítá jak nemocné, tak turisty a rekreanty, a poskytne náhled do klasického slovanského folkloru.

Již samotný název Lázní Slatinice napovídá, že půjde o místo, které má cosi společného s přírodními léčivými zdroji. A je tomu opravdu tak, neboť pojmenování skutečně vzniklo na počest zdejších bohatých ložisek hojivé slatiny. Ale není to zdaleka jen takzvané „bahno“, které tu pomáhá léčit nemocné. Vedle něj se obec pyšní několika prameny sirnatých minerálních vod.

Ač existence Lázní Slatinice sahá až do období před více než čtyřmi sty lety, většina lázeňských budov překvapí svou současností. Svědkem historie lázeňství ve zdejší obci je zmodernizovaný lázeňský dům Morava, unikátní zachovalá stavba vysoké kulturní hodnoty, která kontrastuje s nadčasovým architektonickým designem budovy Balnea. Ta byla zbudována na základech bývalé kotelny, kterou připomíná dochovaný původní komín. V útrobách provozu se nalézá rehabilitační bazén a vířivka.

Klíčovou oblastí léčby v Lázních Slatinice jsou nemoci vyplývající ze snížené pohyblivosti v důsledku některých bolestivých onemocnění kloubů, svalů a páteře, ortopedických operativních zákroků, zdravotních úrazů, obezity a potíží spojených s dlouhodobým jednostranným pohybem v zaměstnání. Výjimkou nejsou ani pacienti, kteří přijíždějí ulevit si od artrózy, zánětů, Bechtěrevovy choroby, osteoporózy a stavů po zavedení kloubních náhrad.

Léčebné procedury v Lázních Slatinice využívají plně to, co lidem věnovala okolní příroda. A protože místním pokladem je léčivá voda a s ní spjaté produkty, jde hlavně o vodoléčbu, již tvoří koupele (perličkové, vířivé, plynové), slatinné a parafínové zábaly, rehabilitační cvičení v bazénu a plynové injekce. Opomínány však nejsou ani metody, které hojivou tekutinu přímo nevyužívají, jako kyslíková a magnetická terapie, elektroléčba, inhalace, kryoterapie (léčba chladem), ultrazvuk, horské sluníčko a masáže. A nejde zdaleka jen o programy léčebné, nýbrž ochotný lázeňský personál je připraven věnovat svůj čas a pozornost každému, kdo hledá zaslouženou relaxaci v této moravské oáze klidu.

I malá vesnička typu Lázně Slatinice může žít bohatým kulturním životem, a tak tu, podobně jako v jiných lázeňských destinacích, nechybí venkovní a kostelní koncerty, vystoupení folklorních tanečníků, svěcení pramenů, taneční večery, přednášky, módní přehlídky, kreativní dílny a kurzy zručnosti a závody automobilových veteránů. Sečtělí návštěvníci nechť zavítají do místní knihovny; ti sportovně založení mohou naopak využít kuželníku, pingpongového stolu a tenisových kurtů nebo se projet na jízdním kole.

Ideální poloha Lázní Slatinice mezi Olomoucí a Prostějovem a nížinatá krajina na úpatí Drahanské vrchoviny jsou zárukou širokých možností výletů do okolí. Před výjezdem ze Slatinic stojí za vidění více než stoletá, přísně chráněná a vzácná hrušeň obecná. Několik kilometrů odtud se tyčí keltský menhir, který poskytuje potřebnou symboliku pro každoroční keltské slavnosti. O něco mladší památkou je zámek ve francouzském stylu v Náměšti na Hané, který je dominantou zámeckého parku a jehož pestře zdobené vnitřní prostory ukrývají expozice porcelánu, dopravních prostředků a umění. Ve Střížově si zase přijdou na své milovníci vláčků, neboť právě tam je v krásné zahradě vybudována miniaturní železniční síť s rozkošnými stanicemi, jezírky a stylizovanou krajinou. Něco o řemeslné výrobě se lze přiučit ve skanzenu v Příkazech a v Přemyslovicích se mohou zájemci podívat, jak se kdysi mlela mouka v pravém mlýně. V Olomouckém kraji se přirozeně nesmí opomenout město Olomouc. Vedle mnoha historických a náboženských památek se jeho návštěvníkům bude určitě líbit hvězdárna, zoologická a botanická zahrada a nebo třeba plavecký areál. A na konec třešnička na pomyslném dortu moravské turistiky – Mladečské jeskyně, jež ukrývají působivé soustavy krápníků a skalních chodeb.