Lázně Bělohrad

Ve více než tříapůltisícovém podkrkonošském městečku Lázně Bělohrad se nacházejí Anenské slatinné lázně, do kterých se sjíždějí převážně pacienti s poruchami pohybového ústrojí, revmatem, bolestmi páteře, Bechtěrevovou chorobou a artrózou, senioři, sportovci, ale i ti, kteří jen touží po osvěžení těla a mysli. Pomoc nabízejí Lázně Bělohrad též těm, kteří utrpěli výrazné či neestetické jizvy po operacích, úrazech a popáleninách. Léčebna se vyznačuje profesionálním zdravotnickým zázemím a individuálním přístupem k pacientům.

Počátky Anenských slatinných lázní, jež nesou název na památku pruské hraběnky Anny z Asseburgu, se datují do druhé poloviny 19. století. Právě ona započala dodnes přetrvávající léčebnou tradici. Od té doby Lázně Bělohrad zaznamenávaly kontinuální rozvoj, a to až do současné podoby moderních lázní v kouzelném koloritu podhorské přírody. Ročně sem zavítá význačné množství klientů toužících po uzdravení či ničím nerušené relaxaci a odpočinku.

Kvalita Lázní Bělohrad není zdaleka jen ústně tradována těmi, kteří měli tu možnost zde strávit nějaký čas, ale dokazuje ji i cena z roku 2006, již lázeňským zařízením uděluje Evropský svaz lázní po přísném kvalitativním hodnocení.

Díky bohatým ložiskům rašeliny jsou léčebné kúry Lázní Bělohrad postaveny na slatinných zábalech, obkladech a koupelích. Jako součást vodoléčby jsou aplikovány vířivé, perličkové a přísadové koupele; po dohodě s lékařem lze pak podstoupit laserovou nebo elektrozvukovou terapii. Pacienti mohou využít také rehabilitačního cvičení, masáží klasických a lymfomasáží, parafínových zábalů a inhalací. Léčebný program obvykle čítá tři až čtyři procedury denně.

V luxusním prostředí kosmetického salonu si ženy (ale stále častěji i muži) mohou dopřát ošetření pleti, arabskou parní lázeň či aromatickou masáž, a navázat tak na lázeňskou léčbu dalšími příjemnými zážitky. Kromě toho nabízí zkrášlovací program Lázní Bělohrad odstranění celulitidy a zdravé opálení v podobě procedury sestávající z peelingu a následné aplikace samoopalovacího krému. To ocení zejména ženy v zimním plesovém období.

Hosté Lázní Bělohrad si mohou vybrat z ubytování ve třech hotelích (Grand, Anna Marie, Janeček) a vilkách rodinného typu Karluška a Stefanie. Restaurace rekreantům umožňují výběr ze širokého spektra diet, a tak si každý může vybrat jídelníček dle chuti a svých potřeb. K lázním patří i tradiční kulturní akce, za příznivého počasí pořádané pod širým nebem. Koncerty, besedy a taneční večery jsou již klasikou. V areálu je nejen lázeňským hostům k dispozici 18jamkový minigolf a večer lze vyrazit do městského kina na pěkný film. V oblíbeném parku Bažantnice si mohou aktivní jedinci zahrát tenis nebo se nechat za pěkného počasí zlákat k dlouhým procházkám či piknikům.

Ti méně pohybliví se nemusí bát, že celý pobyt stráví mezi čtyřmi zdmi hotelového pokoje. Právě naopak. I pro ně je zajištěno patřičné pohodlí, a tak je do centra Lázní Bělohrad dopraví lázeňský minibus. Městečko přímo vybízí k procházce po náměstí K. V. Raise a k posezení v hospůdkách, restauracích a cukrárnách. Lázně Bělohrad se navíc mohou pochlubit barokním zámkem z přelomu 17. a 18. století, který ale bohužel není veřejnosti přístupný, nicméně ho lze obdivovat alespoň zvenčí.

Okolí Lázní Bělohrad poskytuje rozmanité možnosti výletů různých stupňů obtížnosti, a to díky husté síti turistických tras. Oblíbeným cílem kratších výletů je místo spjaté s K. J. Erbenem a jeho básní Svatební košile – jsou to Byšičky s kostelem Sv. Petra a Pavla. Zdatnější výletníci mohou vyrazit do Dolního Javoří, vesnice se zachovalými roubenými chalupami. Známé Hořice a Miletín (Erbenovo rodné město s jeho muzeem a pomníkem) jsou města známá pro své chutné cukrovinky – tzv. miletínské modlitbičky a hořické trubičky. Z Lázní Bělohrad se lze do obou míst pohodlně dopravit autobusem nebo dojít pěšky. Delší vycházku lze uskutečnit po Raisově cestě, jež vede k turistické chatě s rozhlednou. Vyhlášeným cílem je hrad Pecka, odkud bystré oko dohlédne až na Sněžku a Černou horu. Hradní prostory jsou přístupné sezónně. Opravdovým lákadlem Podkrkonoší je Dvůr Králové nad Labem (asi 20 km od Lázní Bělohrad) s proslulým Zoo safari.