Lázně Bohdaneč

Lázně Bohdaneč jsou rehabilitačním zařízením zasazeným do malebné oblasti romantické, typicky české krajiny nížinatého Polabí, kde se snoubí barevná mozaika rybníků, lesů, polí a luk s praktickou polohou městečka nedaleko metropole České republiky. Navzdory přirozeně rychlému vývoji této atraktivní lokality, zejména v posledních několika letech, si Lázně Bohdaneč zachovávají svůj klidný lázeňský charakter a zůstávají místem, kde tělo i mysl najdou úlevu od každodenních starostí a problémů.

Matka příroda se k polabské rovině rozhodně nezachovala macešsky. Ba právě naopak – vedle krásy jí dala do vínku i bohaté podzemní zdroje rašeliny a minerální kyselky s obsahem fluoridu. A tak tu bylo přáno vzniknout Lázním Bohdaneč, které se dnes mohou díky ložiskům léčivých produktů země postarat o nemocné a pomoci jim od potíží spojených s pohybem a pohyblivostí, kterými jsou nejčastěji artróza, revma, zánětlivá onemocnění kloubů a Bechtěrevova choroba, přičemž léčebný azyl tu naleznou i pacienti po operativních zásazích a úrazech.

Nejběžnějšími procedurami drtivé většiny balneoprovozů, a tedy i Lázní Bohdaneč, jsou různé druhy koupelí. Všechny mají příjemnou teplotu a liší se stupněm a typem masážního efektu vody či účinných látek ve vodě obsažených. Může tak jít o koupel perličkovou (velmi jemná), vířivou (jemná, avšak silnější než perličková), přísadovou (do koupele jsou přidávány složky jako rašelina, sůl, jod, léčivé rostlinky, vonné esence a silice) či plynovou neboli uhličitou (do vody je vháněn oxid uhličitý). Metodou s výbornými výsledky je kombinace koupele a masážních úkonů v podobě takzvané podvodní masáže. Ta probíhá při koupeli, kdy navíc terapeut silným proudem vody pod hladinou masíruje jednotlivé části těla pacienta. K prokrvení jsou pak ideální známé skotské střiky. Neméně příznivé jsou procedury ze skupiny zábalů a obkladů, které obvykle využívají zahřátí tkání pomocí parafínu, rašeliny, včelího medu, často za použití aromatických složek. Naproti tomu má ale i chlad svá pozitiva, a tak jsou na postižená místa aplikovány obklady v rámci mrazivé kryoterapie. Ze široké škály ostatních doplňkových a speciálních služeb je třeba zmínit alespoň elektroléčbu, plynové injekce, horské sluníčko, magnetickou terapii, lymfodrenáž, ultrazvuk a solnou jeskyni. A nejen pro nemocné jsou určeny tolik populární masáže – od klasických a reflexních přes obličejové, medové a aromatické až po relaxační spojené s hudební terapií.

K léčebným technikám Lázní Bohdaneč neodmyslitelně patří pohybové aktivity a sport. Vedle terapeutických cvičení ve skupinách (s pomůckami i bez) a jednotlivců s instruktorem mohou klienti využít bazénu k plavání a podvodním cvikům či aqua aerobiku. K dispozici jsou též cvičební terapie zaměřené na tvarování postavy nebo naopak ty určené pacientům po náročných chirurgických zákrocích v rámci rekonvalescence. Komu je doporučena vyšší fyzická zátěž, nechť zkusí golf, minigolf, pěší turistiku, jízdu na kole, fitness, jezdectví či projížďku na loďce.

A ani v kultuře Lázně Bohdaneč nezaostávají za svými lázeňskými „sestřičkami“, a tak jako v ostatních léčebných centrech se i zde pořádá řada akcí spojených s tancem, hudbou a zpěvem, výstavy, koncerty, přednášky a umělecká představení.

Zdejší mírné klima, vzduch prosycený vlahou čerstvostí a všudypřítomná zeleň ve stylizovaných parcích láká k lehkým procházkám i delším výletům. Lázně Bohdaneč jsou ideálním výchozím bodem k průzkumu krás středních Čech. V přírodní rezervaci bohdanečských rybníků se dají pozorovat v různé denní době komunity rozkošného ptactva a zkušený přírodovědec narazí i na některé druhy vzácných rostlin. Kdo má rád dostihy a voňavý sladký perník, najde tuto zdánlivě nesourodou dvojici v Pardubicích. Krom toho je v tomto městě k vidění zámek s bohatě zdobenými interiéry, muzeem a několika expozicemi skla, hraček a umění. O něco dále, na Kunětické Hoře, se tyčí husitský hrad. Pod ním si přijdou na své hlavně děti, protože na ně čeká pohádková chaloupka a trasa s množstvím kouzelných překvapení. Heřmanův Městec zase ukrývá řadu židovských památek – židovskou synagogu, čtvrť a hřbitov. A vynechat se určitě nevyplatí město Hradec Králové, neboť ten, kdo by tak učinil, by se připravil o takové turistické lahůdky jako hvězdárnu a planetárium, aquapark, akvárium, botanickou zahradu nebo technická muzea letectví a komunikačně-bezpečnostních zařízení.