Karlovy Vary

Mezinárodní filmový festival, horké vřídlo, kvalitní porcelán, sladké oplatky a lahodný Becherův likér – to jsou hlavní atributy, které se každému vybaví při vyslovení jména snad nejznámějších lázní České republiky, Lázní Karlovy Vary. V údolí mezi skálami porostlými hustou zelení se podél říčky s příznačným názvem Teplá táhne rozlehlá kolonáda, dlouhé řady barevných lázeňských domů, luxusních obchodů a hotelových komplexů. Bohatě zdobená architektura, blýskavý přepych a lázeňští hosté se svými pohárky naplněnými horkou léčivou tekutinou. To všechno jsou rozmanité charakteristiky tohoto skvostu českého lázeňství, jenž letos vstoupil do 650. roku své existence.

Léčba v Lázních Karlovy Vary je svým rozpětím široká a soustřeďuje se zejména na nemoci spojené s omezeným pohybem, neurologické choroby a poruchy metabolismu, nicméně poradit si umí též s potížemi v oblasti zažívacího traktu, cukrovkou, nadváhou či onkologickými onemocněními. K jejich odeznění se užívají mnohé tradiční i nové metody, které jsou součástí moderní léčebné terapie, jež spojuje praxí prověřené postupy s aktuálními trendy v medicíně a rehabilitaci. A tak se pacienti mohou podrobit příjemným termálním koupelím jak perličkovým a vířivým, tak uhličitým, minerálním nebo s různými přísadami v podobě bylin, jodu, soli a dalších. Do vodoléčby spadají též skotské střiky, sauna a horká koupel v páře. A protože je zdejší termální voda vhodná k vnitřnímu užití a obsahuje množství příznivých látek, hraje důležitou roli pitná kúra. Karlovy Vary jdou však s dobou, a tak nechybí ani metody tajemných názvů, jako floating (plavání podobné koupání v Mrtvém moři, jež navozuje lehký stav beztíže), kryoterapie (léčba mrazem) nebo oxygenoterapie (vdechování kyslíku). Nechat se mohou pacienti ošetřit pomocí technologických vymožeností typu biolampy, horského sluníčka nebo laseru. A samozřejmě k dispozici je i elektroléčba, magnetická terapie, inhalace a zábaly. Na konec si lze vychutnat příjemnou masáž různého druhu: klasickou, reflexní, vodní, lymfatickou.

Ubytování v Karlových Varech splňuje kritéria všech – od těch, kteří chtějí ušetřit, až po ty, kteří vyhledávají více než vysoký standard. A ti si obzvláště přijdou na své. Mnohé hotely se mohou pochlubit čtyřmi až pěti hvězdičkami a doslova září luxusem od vstupní haly po pokoje. Chodby jsou obloženy mramorem, historické prostory hotelových budov skrývají nástěnné malby zdobené zlatem, schodiště pokrývá měkký červený koberec. Tyto hotely většinou mají své vlastní balneologické provozy s bazény a speciálními vanami, takže hosté nemusejí přecházet do jiných areálů, ale mohou si svou péči vychutnat se vším pohodlím přímo tam, kde jsou ubytováni.

Město Karlovy Vary žije celoročně kulturou, nicméně největší pozornost se sem upíná na začátku letních prázdnin, kdy začíná známý Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Ten je přehlídkou filmových novinek režisérů, tvůrců a herců z celého světa. Promítání se koná v několika kinosálech po celém městě, avšak nejvíce rušno je v hotelu Thermal a v jeho bezprostřední blízkosti. Uvnitř se totiž nachází hlavní promítací sál, kde probíhá zahajovací a zakončovací ceremoniál. V okolí výškové budovy hotelu se koná řada kulturních akcí v podobě koncertů, dramatických vystoupení a soutěží. Není výjimkou na kolonádě potkat slavné české nebo zahraniční herce. Festival v Karlových Varech má zkrátka nezaměnitelnou atmosféru a rozhodně je zážitkem, který stojí za to. Město však není spojeno s kinematografií jen prostřednictvím festivalu, ale několikrát použili filmaři tohoto krásného místa ve svých dílech. Stačí si vzpomenout na komedii Vrchní, prchni! nebo světový trhák o agentu 007.

Ani sport není návštěvníkům Karlových Varů odepřen. Ba naopak. Vedle rehabilitačního cvičení a plavání je zde řada možností sportovního vyžití. V poslední době je čím dál více oblíben golf, a toho je v blízkém i vzdálenějším okolí města více než dostatek. Využít lze také tenisové kurty a fitness centra. V zimě pak nabízí zdejší stadion možnost bruslení a nedaleké skiareály jsou rájem lyžařů. Ti, co mají rádi trochu adrenalinu, budou potěšeni paintballem, parašutismem a bungee jumpingem.

Při odpolední procházce se dá v Karlových Varech za pěkného počasí vystoupat na rozhlednu Diana, jež se nachází téměř v centru, a pokochat se krásným výhledem. Muzeum Jana Bechera potěší příznivce tohoto alkoholického nápoje a Vřídelní kolonáda zase ty, kteří chtějí vidět termální vody „v akci“. Proud vody tam totiž vystřikuje do výšky přes 10 metrů.

Skutečnost, že jsou Karlovy Vary součástí takzvaného západočeského lázeňského trojúhelníku, jako by sama přímo vybízela k návštěvě dvou jeho zbývajících částí – Mariánských a Františkových Lázní. Cestou stojí za vidění Andělská Hora s hradní zříceninou a hrad Loket, kde se natáčely některé exteriéry k jedné z posledních bondovek. A vyplatí se i návštěva zámku a hradu Bečov, jež ukrývá pozlacený, barevnými kameny osázený a tajemstvími opředený Relikviář svatého Maura. Kromě toho je v okolí Karlových Varů nespočet dalších rozmanitých přírodních a historických skvostů, o nichž rádi sdělí podrobnosti pracovníci ve zdejším informačním turistickém centru.