Lázně Velichovky

Se svým rozsáhlým areálem významné architektonické hodnoty, udržovaným parkem lákajícím k oddychovým procházkám a širokou škálou profesionálních služeb jsou Lázně Velichovky jednou z perel českého lázeňství. Vynikají obzvláště vysokou kvalitou, a to jednak díky koordinaci léčby ve spolupráci s fyzioterapeutickými a ortopedickými kapacitami předních českých klinik a jednak díky certifikaci ISO, která zde proběhla minulý rok a potvrdila, že Lázně Velichovky odpovídají nejpřísnějším evropským standardům ve všech oblastech lázeňské a zdravotní péče.

Lázně Velichovky se vedle kvality mohou pochlubit i bohatou historií. Od svého založení před více než stoletím, kdy byly akciovou společností, se v průběhu svého vývoje změnily nejprve na vojenský lazaret během druhé světové války a po jejím skončení přešly pod státní správu. Po sametové revoluci byly lázně zprivatizovány a vloženy opět do soukromých rukou. V nich jsou dodnes a zaznamenávají neustálý rozkvět a pravidelnou modernizaci.

V Lázních Velichovky, kde mimo jiné trávil svůj lázeňský pobyt i otec české státnosti, první prezident Tomáš Garrigue Masaryk, na jehož počest je pojmenován zdejší Masarykův dům, se odborný terapeutický tým zaměřuje zejména na nemoci a jiné potíže spojené s pohybovým aparátem, a to včetně pooperačních stavů, zánětů a jiných bolestivých onemocnění, rekonvalescence při kloubních náhradách a po úrazech s následným poškozením svalstva a kostí. Základním stavebním kamenem všech procedur je u nás vzácná křídová slatina ze zdejšího naleziště, která se vyznačuje hustou až pastovitou strukturou. Jednotlivé procedury, které využívají tuto jedinečnou hmotu, jsou výsledkem lékařských doporučení po důkladné zdravotní prohlídce. Odborník tak může předepsat zábaly či vodoléčbu, tedy různé typy koupelí (krom příměsových s obsahem slatiny také bylinné, jodové, perličkové, vitaminové), střiků a sprch s následným ovinem. Po nich jsou často aplikovány masáže, které uvolňují a prokrvují tkáně. Jde o masáže klasické, reflexní, podvodní, nohou, zad a šíje, aromatické, orientální, thajské, exotické, čokoládové, medové, lávovými kameny, čistící, peelingové a mnohé další. Vhodným doplňkem jmenovaných základních postupů mohou být plynové injekce, elektroléčba, kryoterapie, akupunktura či ošetření infračerveným zářením a laserem.

V nabídce Lázní Velichovky samozřejmě nechybí oblíbené zkrášlovací a kosmetické metody, které jsou součástí zejména pobytových balíčků pro ženy: masáž obličeje, tělové a pleťové masky, manikúra a pedikúra či peeling. Novinkou je bezbolestná liposukce pomocí ultrazvuku, která dokáže vytvarovat postavu v problematických partiích. A v neposlední řadě vycházejí Lázně Velichovky vstříc i ženám po operacích rakovinných nádorů v prsu, a to speciální rehabilitací.

Pro lázeňské hosty, a nejen pro ně, je každoročně připraven bohatý kulturní program. Vedle klasických plesů, tanečních večerů, koncertů a trhů tradičních řemesel je to i květnová vzpomínková akce, která připomíná osvobození Velichovek od nacistických okupantů americkým vojskem.

Sportovnímu vyžití jsou Lázně Velichovky velmi nakloněny, neboť zdravý pohyb je nedílnou součástí léčby pohybových obtíží, a tak se ti pacienti, kterým zdravotní stav dovoluje zvýšenou aktivitu, mohou pustit do squashe, tenisu, bowlingu či badmintonu. V bazénu si pak lze zacvičit speciální gymnastiku a rehabilitační cviky pro méně pohyblivé pacienty, na suchu pak léčebný tělocvik s pomůckami i bez nich.

Před prohlídkou pamětihodností Královéhradeckého kraje, ve kterém se Lázně Velichovky nacházejí, se vyplatí prozkoumat bezprostřední okolí a cestou ochutnat zdejší speciality – lázeňské oplatky a lahodný likér. Poté se dá podniknout výlet po východních Čechách, do Krkonoš a Podkrkonoší. Jaroměř, která je od Lázní Velichovky vzdálena cca 6 kilometrů, je historickým městem, které láká návštěvníky na gotický chrám a podzemní chodby. O něco vzdálenější Ratibořice a Babiččino údolí připomínají proslulou českou spisovatelku Boženou Němcovou. Za návštěvu stojí i Hořice a Miletín, kde se vyrábí známé pochutiny – tzv. hořické trubičky a miletínské modlitbičky. Druhé jmenované městečko je navíc Erbenovým rodištěm, a tak nepřekvapí jeho bohaté muzeum a pomník. Další lázně v oblasti – Lázně Bělohrad – zvou k procházkám a odpoledním promenádám. Českou historii lze poznávat na hradě Pecka, odkud se dá pozorovat naše nejvyšší hora Sněžka. Naopak biologické a zoologické znalosti se dají oprášit ve známém Zoo Dvůr Králové nad Labem, kde se bude líbit hlavně dětem.