Lázně Karlova Studánka

Panensky čistá příroda v horské oblasti Jeseníků vydala ze svých útrob vzácné dary a nechala vzniknout jedinečným a okouzlujícím Lázním Karlova Studánka. Ty se dnes mohou pyšnit dlouholetou tradicí a zvučným věhlasem. Mezi kopci a lesy v okolí Praděda, druhé nejvyšší hory České republiky, se každoročně léčí mnoho českých i zahraničních pacientů. Ostatní návštěvníci Lázní Karlova Studánka pak přijíždějí poznávat krásy zdejší krajiny, lyžařských tratí a kulturního bohatství.

Velkou konkurenční výhodou Lázní Karlova Studánka je, že mají program na všechna čtyři roční období, takže zdaleka v tomto případě nejde o pouhou sezónní záležitost teplých měsíců. V létě je podnebí v místě nakloněno hlavně horské pěší turistice, jízdě na kole, procházkám a venkovním koupelím, v zimě si pak přijdou na své hlavně lyžaři. Skiareál Ovčárna, který leží jen nedaleko Lázní Karlova Studánka, nabízí běžkařské trasy s různým stupněm obtížnosti, naučné stezky, sjezdovky a ubytovací zařízení od nejnáročnějšího standardu až po hotely rodinného typu. Kompletní vybavení, a to nejen lyžařské, si lze zapůjčit přímo v místě.

K léčbě jsou v Lázních Karlova Studánka využívány všechny zdroje z darů přírody: minerální voda, bahno a čistý horský vzduch. Voda obsahuje blahodárné kyseliny a minerály, které působí na organismus ve formě koupelí, lázní, zábalů a střiků. Páry získané z vody pomocí zahřátí na vysokou teplotu ve speciálních inhalátorech slouží k vdechování, které zlepšuje funkci dýchacího ústrojí a ulevuje od astmatických obtíží. Lékař Lázní Karlova Studánka může předepsat i pitnou kúru. Ta pak spočívá v pravidelném příjmu dané tekutiny. Bahno podobného složení jako voda se aplikuje lokálně na postižená místa nebo se z něj připravují zábaly a koupele. Plyny získané z podzemních zdrojů jsou využívány k zábalům a injekcím. Lázeňské procedury jsou navíc doplněny cvičením, masážemi a dietními programy. K dispozici je všem pacientům školený personál složený z odborných pracovníků, kteří provádí specializovaná vyšetření a dohlíží na prováděné kúry. Tím však služby Lázní Karlova Studánka zdaleka nekončí; v nabídce je dále solná jeskyně, bazén s příjemnou teplotou vody, sauna a vířivé lázně.

Balneoprovozy Lázní Karlova Studánka mají poměrně široký záběr a jsou schopny pomoci pacientům s obtížemi velmi odlišného charakteru. Jednou ze specifických oblastí léčby jsou nemoci hornících cest dýchacích. Konkrétně jde o bronchitidu, astma, alergie, onemocnění nosních dutin a hlasivek, chronické i alergické rýmy a záněty průdušek. Další skupinou nemocí jsou ty spojené s pohybovým ústrojím, tedy nemoci kloubů, kostí a páteře. Úlevu od nepříjemných zdravotních obtíží najdou v Lázních Karlova Studánka i pacienti s vysokým krevním tlakem neboli hypertenzí, cévními a srdečními poruchami a pacienti po léčbě zhoubných nádorů.

Mnohé cestovní agentury se specializují na pobytové balíčky v Lázních Karlova Studánka se zaměřením jednak na různé věkové skupiny (seniory, děti, rodiny) a na stále populárnější wellness, tedy relaxační a preventivní pobyty s obsáhlým programem pro zdraví a krásu. Pro páry jsou připraveny aktivity s romantickou tematikou a pro sportovce aktivní dovolená zahrnující horské pěší túry, kondiční cyklistické výjezdy a v zimě lyžařský výcvik. Samozřejmostí jsou pobyty spojené se státními svátky (vánoční, silvestrovské, velikonoční, valentinské) a životními jubilei (svatby, narozeniny, maturitní večírky, různé oslavy). Pro aktivní dovolenkáře jsou v Lázních Karlova Studánka dále k dispozici tenisové kurty, hřiště na plážový volejbal i kulečníková dráha. A ani po západu slunce neupadají lázně do pochmurné nálady. Ba právě naopak. Stačí si jen vybrat z pestré palety koncertů, tanečních večerů a dalších akcí. Lázně Karlova Studánka jsou uzpůsobeny také pro velké skupiny, takže bez problémů uspokojí i náročné požadavky kongresové turistiky.

Ani okolí Lázní Karlova Studánka nezůstává ke svým návštěvníkům skoupé. Kopcovitá krajina je jako stvořená pro pěší turistiku. Odměnou horského výstupu může být třeba rozhledna na Pradědu, odkud oko dobrodruha dohlédne až na Slovensko a do Polska. Věřící mohou podniknout pouť na Andělskou horu, na jejímž vrcholu jim klidné místo pro modlitbu poskytne kostel sv. Anny. V nedalekém Bruntále se nachází zámek a i v širším okolí lze objevit několik starších, jen zčásti dochovaných historických památek v podobě zřícenin hradů Koberštejn a Edelštejn. Chráněná oblast Jeseníky pak skýtá krásné scenérie divoké přírody a je naplněna čerstvým vzduchem, který lze bez nadsázky nazvat doslova životabudičem.