Lázně Cvikov

Neposkvrněná chráněná oblast, kde se snoubí čistý vzduch s ideálními klimatickými podmínkami v podobě minimální větrnosti, optimální teploty a příznivé vlhkosti, dala člověku podnět k využití těchto unikátních vlastností zdejšího kraje k vybudování Lázní Cvikov. Horská zóna Lužických hor tu prospívá těm nejmenším, kteří přijíždějí za zdravým podnebím a lázeňskými procedurami ulevit svým dýchacím potížím, aby se mohli opět bez obav vrátit ke studijním povinnostem, koníčkům a hrám.

Odborně školený personál Dětské léčebny Cvikov, jak se toto lázeňské zařízení oficiálně a zcela přesně nazývá, je schopen se postarat o děti od nejútlejšího věku až do období puberty. Specializací jsou respirační nemoci. Nejčastěji jsou to chronické zápaly plic a jejich následky, záněty průdušek, astma a různé druhy alergií s negativním dopadem na dýchání. Často přijíždějí malí pacienti po chirurgických zákrocích a podstupují zde u dětí tolik nezbytnou pooperační rekonvalescenci. Délka pobytu není pevně stanovena, nýbrž se odvíjí od individuálních potřeb; vždy jde však o dlouhodobější záležitost několika týdnů.

Zdravý vzduch v místě, kde se Dětská léčebna Cvikov nachází, je hlavním stavebním kamenem léčby. Přesto je nutné provádět některé další zdravotní úkony, které podporují rychlejší odeznění potíží. Především jsou to dechová cvičení a inhalace, vodoléčebné procedury (plavání, koupele), pobyt v sauně a otužování.

Veškeré prostory Dětské léčebny Cvikov jsou uzpůsobeny jednotlivým věkovým skupinám dětí. Pro nejmenší pacienty jsou pokojíčky a chodby krásně vymalovány barevnými obrázky, aby jejich pobyt byl příjemnější a aby veselé okolní prostředí mělo pozitivní vliv na jejich psychiku, která je polovinou úspěšné léčby. A ze stejného důvodu jsou v ozdravovně vítáni i rodiče, kteří mají možnost tu strávit potřebný čas společně se svými dětmi a při té příležitosti si osvojit některé metody pro domácí péči po návratu z léčení. Na dosah je vždy zkušený tým lékařů, specialistů a pomocných zdravotníků, který provádí nezbytná vyšetření a konzultace a dohlíží na léčebné postupy. Ke zdokonalování a sebevzdělávání personálu v oblasti nových trendů v péči o nemocné děti slouží pravidelné přednášky a semináře na různá odborná témata, jež se konají přímo v areálu.

U dětí trpících respiračními obtížemi hraje významnou roli stravování. To je v Dětské léčebně Cvikov zajištěno tak, aby splňovalo přísná kritéria. Kuchyně připravuje pokrmy dle doporučení moderní zdravé výživy a se zaměřením na některé typy dietních režimů, které přispívají k urychlení léčby dýchacích potíží.

Protože lázeňský pobyt dětí může trvat i mnoho týdnů, zameškávají školáci běžnou výuku. Na to se však pamatuje i tady, a tak zdravotní zařízení spolupracuje se školami v místě, případně učitelé docházejí do ozdravovny za dětmi, aby jim předali základní učební látku.

Pro čas volna je v Dětské léčebně Cvikov určen rozlehlý lesopark, který obklopuje celý areál a kde lze hrát různé hry, pořádat soutěže, vyrážet na procházky a sportovat. A protože aktivity na čerstvém vzduchu zapadají do mozaiky ozdravných procesů, tráví děti venku značnou část pobytu, a to i v zimě, kdy okolí umožňuje sjezdové lyžování a běžkaření (náčiní zapůjčí léčebna). Za nepříznivého počasí přijdou vhod vnitřní sportovní prostory s mnohými atrakcemi – skluzavkami, prolézačkami a dalšími –, které děti milují a které jim příjemnou formou zajistí dostatek zdravého pohybu.

V okolí Dětské léčebny Cvikov se nachází několik přírodních zajímavostí. Jednou z nich jsou takzvané Havraní skály. Jde o zvláštní pískovcové útvary, na jejichž vrchol lze vystoupat po vytesaných schodech a seshora se kochat krásným výhledem do krajiny. Jedna ze skal, ta, jež má na svém vrcholu kříž, nese kuriózní jméno Ropucha. Českým unikátem, který rozhodně stojí za vidění, je Ledová jeskyně, jež po celý rok udržuje teplotu okolo bodu mrazu a vytváří zimní atmosféru díky jinovatce, ledu a chladnému vzduchu. Velmi bizarní je pak hrad Sloup, který je zčásti vytesán do skály. Historie tohoto skalního masivu navíc sahá až do doby kamenné, kdy již tehdejší člověk využíval tento podivuhodný přírodní útvar jako své útočiště. Na delší výlet lze vyrazit až k Máchovu jezeru, které skýtá četné možnosti letních vodních radovánek. Pokud počasí nepřeje, děti potěší tematický aquapark v Liberci, největší v České republice. A na celodenní výlet pak vydá i návštěva zoo v Děčíně se spoustou exotických zvířat a dětských atrakcí.