Lázně Bludov

Lázně Bludov, tento moderní léčebný ústav v podhorské oblasti Jeseníků, kde vyvěrají termální prameny a kde čistý vzduch uzdravuje svou pouhou přítomností, jako by měl recept skutečně na každou lidskou bolístku. Výčet léčebných indikací chorob, metod a skupin, pro něž jsou určeny, je skutečně široký, a tak dokáže uspokojit drtivou většinu klientely, ať už jde o vážnější zdravotní problémy, kosmetické vady či jen potřebu odpočinku a relaxace.

Primárním prostředkem léčby v Lázních Bludov je mírně radioaktivní sirná voda s obsahem fluoridu. Ta se získává ze zdejších pramenů, které jsou lidstvu známy několik stovek let. Již šlechtici v 17. století, kteří v této oblasti sídlili, znali pozitivní účinky této tekutiny, a tak ji hojně využívali k léčení. Nicméně na své založení si skutečné lázně musely ještě pěknou řádku let počkat. Stalo se tak až na konci 20. let minulého století. Od té doby zaznamenaly Lázně Budov značný rozkvět, který neustále pokračuje, a tak se dnes mohou pyšnit statutem vysoce moderního a kvalitně vybaveného lázeňského střediska.

Pobyt v Lázních Bludov je určen pro různé věkové skupiny pacientů a rekreantů, tedy od dětského věku až po seniory. U dětí je jedním z nejčastějších problémů, proč vyhledávají lázeňskou léčbu, dětská obezita. Tato nepříjemná civilizační choroba vyžaduje vhodný režim a specializovaný přístup, který je nesnadné zajistit v domácích podmínkách. A tak jsou právě lázně ideálním místem. Není to však jen nadváha, kterou trpí naše ratolesti. Dětští pacienti často přijíždějí i s nemocemi v oblasti močových cest a ledvin, ale také potížemi s dýcháním. Zajištěna je tu pro ně nezbytná školní výuka a aktivity pro volný čas. Dospělí si naopak uleví od bolestí spojených s pohybem, tedy svaly a kostmi, včetně bolestivých poškození a zranění svalů, revmatu, při neurologických obtížích a po ortopedických operacích. Významnou a vcelku ojedinělou záležitostí Lázní Bludov je zdejší program detoxikace. Ta pomůže z těla odplavit škodlivé chemické látky, které denně přichází do těla z okolního prostředí. Po této očistě odjíždí člověk skutečně jako znovu narozený. A ve výčtu toho, s čím vším si tým lázeňských specialistů dokáže poradit, nelze opomenout ani astma, alergie a ženskou sterilitu.

Léčba v Lázních Bludov, založená na využití termální vody, sestává převážně z koupelí a dalších „mokrých“ procedur, tedy takzvané vodoléčby. Jako přídavek jsou do teplé tekutiny vpravovány další pomocné léčivé látky ve formě bylin, jodu, bublinek, minerálů či rašeliny. Důležitou součástí procedurálních lázeňských postupů jsou zábaly, ať už parafínové nebo rašelinové, a skotské střiky. Nesmí chybět masáže, z jejichž nabídky si stačí vybrat či si nechat lékařem předepsat tu pravou: klasickou, podvodní, reflexní, thajskou, medovou, aromatickou, havajskou nebo lávovými kameny. A v neposlední řadě jde o mnohé další významné léčebné metody, které poskytne erudovaný personál. Jde zejména o elektroléčbu, akupunkturu, ošetření infračerveným světlem, inhalace, plynové injekce, ozonovou terapii a lymfodrenáž. Vedle těchto čistě zdravotních úkonů jsou k dispozici i programy regenerační, relaxační, odpočinkové a nebo sestavené na vlastní přání klienta.

Vybavení Lázní Bludov doslova vybízí k fyzickému pohybu. Ten je nedílnou součástí bludovských volnočasových aktivit, kdy lze například využít termální bazén, hřiště na minigolf, tenisový kurt či fitness centrum. Speciální zábavnou atrakcí pro děti je pak běžecká indiánská stezka, lanové centrum a dětské hřiště pro ty nejmenší. Dětem jsou určeny i nejrůznější zájmové a umělecké kroužky a hry.

Okolí Lázní Bludov nabízí mnohé zajímavosti, které stojí za vidění. Předně je to přímo v Bludově zdejší renesanční zámek se zámeckým parkem, dále od lázní pak zámek Velké Losiny a hrad Bouzov. Cca 10 kilometrů od Lázní Bludov, v místě zvaném Rapotín, se bude líbit hlavně rodinám s dětmi. Najdou tam totiž zoopark s mnoha atrakcemi pro malé i velké. Na poučný výlet se dá vyrazit na vodní nádrž Dlouhé Stráně, kde se návštěvníci dozvědí něco o našem vodohospodářství. Nedaleko odtud se pak mohou zájemci podívat do ruční papírny a Muzea papíru (konkrétně ve Velkých Losinách). A kdo je ochoten vyrazit za poznáním ještě o něco dále, nechť zavítá do Mladečských jeskyní. Ty ukrývají labyrint přírodních chodeb nad zemí i pod ní a pochlubit se mohou i pěknou „sbírkou“ krápníkových útvarů.