Lázně Klimkovice

Uprostřed hustých lesů, na úpatí dvou moravských pohoří, se rozkládá léčebný areál Lázní Klimkovice, jež sestává ze dvou nových, architektonicky unikátních budov současného moderního stavitelství. Lázeňské domy vesele hrají barvami a oku vnímavého pozorovatele dopřávají pohled na přesné linie a zvlněné křivky symbolizující všudypřítomnou léčivou vodu. A protože se jedná o stavby splňující přísné standardy a samotné zdravotní zařízení si velmi zakládá na naplnění požadavků všech pacientů, tedy i těch se ztíženou pohyblivostí, je celý areál bezbariérový. Rozsáhlý zahradní komplex pak vybízí k procházkám či projížďkám a odpoledním setkáním.

Většina procedur v Lázních Klimkovice je více či méně spojena se zdejším vzácným zdrojem studené léčivé vody. Jedná se o takzvanou solanku, tedy vodu s vysokým obsahem jodu, bromu a dalších minerálů, která byla po miliony let uchovávána v hlubinách země jako pozůstatek tehdejšího moře. Toto „tekuté zlato“ je základem vodoléčby, již tvoří zejména koupele různých typů, např. vířivé, perličkové, rašelinové, bylinkové, uhličité či aromatické s vonnými bylinkami, dále pak skotské střiky, lázně končetin (rukou, nohou) a pobyt v sauně. Po hřejivé lázni je vhodné uskutečnit masáž, neboť kůže i ostatní tkáně jsou na ni po koupeli správně připraveny. Školený masér je schopen provést masáže klasické, aromatické, podvodní i lymfatické. V rámci doplňkových a speciálních procedur se lze podrobit vpichům plynovými injekcemi, laserovému ošetření, infračerveným paprskům horského slunce či příznivým účinkům biolampy. A nechybějí samozřejmě ani inhalace, solárium a masážní pásy.

Léčbu v Lázních Klimkovice podstupují zejména pacienti, kterým ztrpčují život nemoci související s pohybem, srdcem a cévami, nervovou soustavou a ženskými pohlavními orgány. Dospělí tu léčí onemocnění nervů a svalů, ať už chronická, poúrazová či pooperační, Parkinsonovu chorobu, roztroušenou sklerózu, ženy pak neplodnost, záněty a poruchy funkce pohlavních orgánů a také pooperační stavy po gynekologických operacích. Děti se přijíždějí zbavit nemocí či úrazů svalstva, následků dětské obrny, poruch pohyblivosti a skoliózy, dívky pak zánětů a jiných onemocnění rodidel, případně přicházejí v rámci rekonvalescence po operačních výkonech. Pro děti je v době mimo léčbu připraven i výukový program, aby kvůli svému zdravotnímu pobytu nezameškaly studium.

Léčebna Lázní Klimkovice poskytuje ubytovací služby ve dvou budovách, které dohromady čítají několik set lůžek. Vybavení pokojů odpovídá hotelovému standardu. Těm, kteří si však potrpí na větší luxus, jsou k dispozici nadstandardní apartmány. Lázeňský komplex vychází vstříc také rodinám s dětmi, pro které jsou připraveny speciální pokoje s plným vybavením. Ve dvou zmiňovaných areálech léčebny je umístěno hned několik stravovacích zařízení, která nabízejí stravu optimálního složení dle doporučení odborníků na zdravou výživu. Ti, kteří ze zdravotních důvodů musí dodržovat dietní režim, je k dispozici možnost individuálního dietního jídelníčku. Nechybí ani restaurace a bar. Pochutnat si tu labužníci mohou na zdejším originálním bylinném likéru a lahodných oplatkách. Skutečnou raritou areálu Lázní Klimkovice je však pravá kolonáda s vodotryskem a obchůdky, jež je velmi nezvykle situována ve vnitřních prostorách léčebny.

Ve chvílích volna je pro hosty Lázní Klimkovice připravena řada akcí přímo v místě pobytu. V restauraci, která mimochodem skýtá překrásný výhled na okolní pohoří, si přijdou na své ti, kteří mají rádi tanec a hudbu, a to při tanečních a hudebních večerech. A ani filmoví fanoušci nebudou v Klimkovicích ochuzeni, neboť součástí komplexu je kinosál. Kdo touží po pohybu, nechť využije bazén, tenisové kurty či hřiště na minigolf a nebo si zapůjčí jízdní kolo a vyrazí do okolí.

Příroda obklopující Lázně Klimkovice nabízí mnoho příležitostí k dlouhým procházkám i náročnějším pěším túrám a cyklistickým vyjížďkám. První zastávkou mohou být samotné Klimkovice s několika zajímavými místy – kostelíky, parkem, náměstím a pozůstatky zámku. Za návštěvu stojí Hukvaldy proslavené díky významnému skladateli Leoši Janáčkovi. Právě zde se každoročně koná mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy. Historicky velmi cenná zřícenina hradu se pyšně tyčí na kopci ve Starém Jičíně, odkud lze pohodlně pozorovat okolní přírodní scenérii. Technicky zaměření turisté si nesmí nechat ujít kopřivnické technické muzeum. Kromě něj však Kopřivnice nabízí výstavních prostor mnohem více, a tak je možné zhlédnout například expozici kachlových kamen, výtvarného umění či sbírku vztahující se k manželům Zátopkovým.