Konstantinovy Lázně

Ač Konstantinovy Lázně spadají územně do Plzeňského kraje, jejich poloha napovídá, že zázračná moc přírody by mohla působit právě i zde. Konstantinovy Lázně se totiž nacházejí nedaleko Mariánských Lázní (cca 20 km), jež jsou součástí takzvaného západočeského lázeňského trojúhelníku. Výskyt léčivých pramenů proto není v tomto místě velkým překvapením. Přesto však jsou tyto lázně v plzeňském regionu zcela osamoceny a žádnými jinými lázněmi se tento kraj pochlubit nemůže. Konstantinovy lázně ale tento nedostatek zcela a beze zbytku vynahradí.

Již více než dvousetletá historie Konstantinových Lázní je důkazem toho, že zdejší léčba a příznivý vliv na lidské zdraví jsou skutečně přínosné a úspěšné. Jejich alfou a omegou je přírodní uhličitá kyselka, která se čerpá doslova z útrob přírody. Tato minerální voda je studená, křišťálově průsvitná a malinko zapáchá po síře. To je způsobeno vysokým obsahem některých látek. Nejvíce zastoupen je oxid uhličitý, jehož obsah v kyselce je dokonce nejvyšší v porovnání s minerálkami v ostatních lázních naší země.

Konstantinovy Lázně jsou zasazeny do krajiny plné lesů, parků a zelených strání. Je to místo klidu, odpočinku a duševní očisty. A právě takovéto prostředí je ideálním pomocníkem ve chvíli, kdy na tělo člověka dolehnou nešvary dnešní moderní civilizace. V Konstantinových Lázních se rehabilitační pracovníci a lékaři zaměřují především na nemoci srdce a cév, vč. vysokého krevního tlaku, infarktu nebo trombózy. Nabídka tradiční léčby oběhového systému je navíc doplněna ozdravnými programy pro pacienty, kteří trpí pohybovými obtížemi. Díky příznivým účinkům minerální vody na vnitřní orgány zde mají velkou šanci na úspěšnou léčbu pacienti s poruchami metabolismu neboli látkové výměny. A v neposlední řadě se najde něco i pro astmatiky a osoby s dalšími nemocemi plic a dýchacího ústrojí.

Významnou součástí lázeňství v Konstantinových Lázních je prevence. Jinými slovy, jet do lázní nemusí vždy znamenat, že je člověk nemocný. Právě naopak. Díky speciálním preventivním programům se lze před mnohými chorobami chránit a předcházet jim. Vyrazit proto může do lázní třeba celá rodina. Pobyt v lázních, spojený s výlety, sportem a vycházkami do přírody, se vyrovná běžné dovolené. Vhodné jsou lázeňské pobyty i tehdy, pokud je nemoc již zažehnána a tělo potřebuje rekonvalescenci, například po operacích, náročných sportovních či pracovních výkonech a po prodělání některých nemocí.

Mezi procedury se v Konstantinových Lázních řadí na první místo uhličité koupele, a to jak klasické, tak tzv. suché, doplněné masážemi, a to opět jak klasickými, tak podvodními či vonnými v rámci aromaterapie. Nechybí samozřejmě aplikace plynových injekcí ani příjemný odpočinek v solné jeskyni. Nedílnou součástí ozdravné lázeňské terapie je aktivní pohyb. Mnohé pobyty nabízejí služby lektorů a instruktorů - jde například o cykloturistiku, chůzi se speciálními holemi (Nordic Walking), jízdu na koni či golf.

Domácí prostředí malého lázeňského městečka Konstantinovy Lázně nabízí svým hostům ubytování v menších lázeňských domech a vilkách, penzionech rodinného typu i kempech.

Okolí Konstantinových Lázní není chudé na zajímavosti z oblasti kultury, historie ani přírodních krás. Blízké lesy ukrývají dvě zříceniny – hrady Švamberk a Gutštejn. Mnohem zachovalejší pamětihodnosti naleze fanoušek historie v nedalekých Bezdružicích. Tamní zámek mimo jiné zajímavosti vystavuje ve svých vnitřních prostorách i díla českých sklářských umělců, včetně některých významných světových unikátů. Jiný zámek – Bečov nad Teplou – se může pochlubit jiným skvostem světového formátu, tzv. relikviářem svatého Maura zdobeného zlatem a barevnými kameny, jež je opředen dobrodružným příběhem o jeho hledání a slavném nalezení. Za vidění stojí i klášter Teplá, který je neodmyslitelně spojen s bohatou historií nedalekých Mariánských Lázní. Tam se lze zase projít po lázeňských kolonádách, poslechnout si zpívající fontánu nebo si pochutnat na kávě a něčem sladkém v některé ze zdejších kavárniček a cukráren. Město Stříbro se nachází jen asi 15 km od Konstantinových Lázní, a tak může být inspirací na menší výlet autobusem, vlakem nebo autem. Ti, co se rozhodnou pro železnici, určitě neprohloupí. Pohled z vlaku na město postavené na svahu kopce s množstvím barevných střech, domů a kostelíkem je skutečně oslňující. V létě mohou výletníci z Konstantinových Lázní zavítat na přehradu Hracholusky a oddávat se vodním radovánkám. V poslední době stále populárnější golf nechybí samozřejmě ani v této oblasti. Hřiště jsou tu hned dvě, a to v Mariánských Lázních a Alfrédově. A konečně ten, kdo nemá závrať z výšek, nechť se vydá na výlet po zdejších rozhlednách. Najde minimálně tři – Bohušův vrch, Útvina a Hamelika.