Lázně Skalka

Úrodná oblast Hané se zvlněnou krajinnou scenérií plnou zeleně a barevných políček ukrývá malé rehabilitační zařízení zvané Lázně Skalka. Obestřeni kouzelnými jezírky a původními slatinami tu pacienti najdou potřebný klid pro svou léčbu a rekreanti výchozí bod pro průzkum moravských přírodních krás.

Lázně Skalka vyhledávají především lidé, kteří chtějí efektivně řešit některé zdravotní obtíže. Těmi jsou zejména problémy s pohybem a degenerativní choroby spojené s nepříjemnou bolestí nebo záněty, jako revma, artróza, artritida, bolavá záda, šíje a páteř. Pozitivní účinky zdejších léčebných procedur byly prokázány i při potížích se žlázami s vnitřní sekrecí (např. štítnou žlázou) či při krevní nedostatečnosti.

Minerální voda ze sirnatých pramenů slouží v Lázních Skalka jako hlavní léčebný prostředek. Připravují se z ní koupele různých variací – od perličkových a vířivých až po voňavé aromatické, které dodají tělu nejen potřebné léčivé látky, ale dokáží též zbavit chmurných myšlenek a zlepšit náladu. O podobné účinky se postará příjemná masáž, ať už klasická ruční, podvodní za pomoci proudu vody nebo aromatická s vonnými složkami. V neposlední řadě je na seznamu procedur Lázní Skalka magnetická terapie, která využívá fyzikálních vlastností magnetického pole a pozitivně působí na některé tkáně lidského těla. Zvláštní pozornost pak je věnována službám mimo zdravotní péči. Ty zahrnují hlavně kosmetická ošetření pleti, peelingy, obličejové masáže a masky, modelování obočí, epilaci a opalování v soláriu.

Součástí každé úspěšné léčby i relaxace je bezesporu pobyt na čerstvém vzduchu, a tak je pro lázeňské pacienty v areálu Lázní Skalka připraven pěkně upravený park, ideální k lehkým procházkám, příjemnému posezení a kvalitnímu odpočinku ve stínu vzrostlých stromů a keřů.

Pro volný čas je připraven zejména sport a aktivní pohyb. Kdo má rád skupinové hry, bude potěšen fotbalovým hřištěm a možností zahrát si petanque na speciálně upraveném povrchu. Dvojice a páry nechť zajdou na tenis nebo minigolf.

Ubytování v Lázních Skalka je zajištěno jednak v hlavním bezbariérovém areálu, kde jsou k dispozici běžné pokoje a apartmány, a jednak je možno využít soukromých penzionů a vilek v bezprostřední blízkosti rehabilitačního komplexu či hotelů v nedalekých městech.

Těm, kteří mají rádi výlety, nelze než doporučit některá pěkná místa v okolí Lázní Skalka, a to hlavně ta spadající do oblasti kulturního a historického dědictví Česka. Prvním takovým místem může být město Prostějov, plné zajímavé architektury (radnice, muzeum, Národní dům), či zdejší hvězdárna. O něco dále si přijdou na své fanoušci historie. Najdou tu totiž hned několik zajímavých historických objektů: zámek Plumlov zvláštního obdélníkového tvaru, zámek Čechy pod Kosířem s lesoparkem a několika parkovými stavbami významné architektonické hodnoty, zámek Tovačov se Spanilou věží a barokní zámek Náměšť na Hané s odrazem vlivu francouzské architektury a několika poutavými expozicemi. Na delší výlet vydá návštěva města Olomouc. Rozhodně žádný správný turista a obdivovatel krás české kultury by si v tomto městě neměl nechat ujít Horní náměstí, kde se nachází radnice a Sloup Nejsvětější Trojice, dále barokní Arcibiskupský palác s nádherně zdobenými interiéry či rozsáhlý objekt Kláštera Hradisko s honosnými vnitřními prostory zdobenými stropní freskou a štukatérskými prvky. A mnohé k vidění skýtají též četná olomoucká muzea: Arcidiecézní muzeum, Vlastivědné muzeum nebo Muzeum moderního umění. Příznivce biologie potěší botanická a zoologická zahrada a zájemce o astronomii zase hvězdárna. Kdo se odváží na ještě delší výlet, bude odměněn přírodními krásami moravských jeskyní. Ty Mladečské ukrývají krom vzácných krápníků i pozůstatky až z daleké doby kamenné.