Františkovy Lázně

Romantické lázně nazvané Františkovy podle císaře Františka I. se nacházejí v západním cípu Česka nedaleko hranic se Spolkovou republikou Německo a společně s dalšími dvěma lázeňskými městy, Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi, tvoří takzvaný západočeský lázeňský trojúhelník. Značný výskyt léčivých pramenů je pro tuto oblast velmi typický, a tak je právě lázeňství hlavní doménou celého regionu. Návštěvníky Františkových Lázní však zdaleka nejsou jen lidé nemocní, ale i turisté a známé osobnosti. Ti všichni přijíždějí poznávat krásy zdejších kopců, lesů, parků a promenád.

Ve Františkových Lázních je jímáno přes 20 léčivých pramenů a ochutnat je návštěvník může podél celé kolonády a v přilehlých parcích. Nejznámějšími jsou Františkův, Solný, Lesní, Luisin, Studený, Kostelní a Glauber. Některé z nich jsou zastřešeny v pavilonech, jiné mají podobu soch nebo piedestalů, z kterých vytéká léčivá voda. Prameny ve Františkových Lázních nejsou vyloženě teplé, spíše vlažné až studené, průměrně kolem cca 10 stupňů Celsia, a obsahují nejrůznější látky a minerály, které mají příznivý vliv na zdraví člověka.

Františkolázeňské vody a jiné balneoprodukty, například bahno, se mohou pyšnit svými blahodárnými účinky při léčbě srdečních onemocnění a nemocí celého krevního oběhu, ale také při poruchách pohybového ústrojí a revma.

V minulosti se Františkovy Lázně proslavily především díky léčbě gynekologických obtíží a neplodnosti. Ta se však neléčí jen ověřenými lékařskými metodami. Ženy, které touží po potomkovi, mohou na hlavní kolonádě vyzkoušet, jak funguje zdejší legenda, kterou je opředena socha malého Františka. Tento nahý chlapec zaujme už na první pohled tím, že jeho přirození a nos jsou výrazně odlišné – lesklejší než zbytek povrchu sochy; jsou jakoby osahané, oblýskané. Je to způsobeno prstíky nedočkavých dam, které se těchto choulostivých částí sochy dotýkají, přičemž vyslovují svou tužbu po dítěti. Povídá se totiž, že právě takto lze vysněnému těhotenství napomoci.

Hotely a lázeňské domy ve Františkových Lázních, které vykazují zřetelné známky unikátní klasicistní a empírové architektury sahající až do 18. století, nabízejí širokou škálu lázeňských služeb, a to nejen pro lázeňské pacienty. Pro ně jsou určeny zejména minerální a bahenní koupele, zábaly, plynové injekce a pitné kúry. Pro ostatní jsou připraveny víkendové i vícedenní balíčky zahrnující veškeré ubytovací a gastronomické služby. Některé z nich pak obsahují návštěvu zdejšího moderního bazénu. Do velice příjemného luxusního prostředí františkolázeňského aquaparku je zasazeno několik oddělených bazénů s různou teplotou vody. Na své si přijdou jak sportovci v chladivé vodě závodní plavecké dráhy, tak rekreanti ve vířivé jeskyni, pod masážním vodopádem nebo v otevřeném venkovním bazénu s příjemnou teplotou (a to i v zimním období), ale také děti v brouzdališti se skluzavkou a vodními pistolemi. Příznivce suchozemských sportů jistě potěší golfové hřiště a tenisové kurty.

V létě se návštěvníci mohou projet lázeňským vláčkem z Františkových Lázní až do rekreační oblasti v okolí rybníka Amerika, prohlédnout si zvířata v maličkém domácím zoo a v horkých dnech se osvěžit nebo opalovat na koupališti Jadran. Po návratu z tohoto minivýletu lze procházkou dojít zase zpátky do centra a vyrazit třeba na procházku do některého z lesoparků, kterých je zde skutečně hojně. Potkat malou zvědavou veverku, která se dožaduje drobné laskominy, není ve Františkových Lázních žádnou výjimkou a tato setkání patří k běžným místním atrakcím. Je proto dobré na procházku vždy vyrazit s balíčkem oříšků nebo piškotů.

Na hlavní třídě Františkových Lázní lze zakoupit suvenýry a oblečení v malých obchůdcích, dát si dobrý oběd nebo večeři v některé z mnoha hotelových restaurací či zajít na dort a kávu do cukrárny. Samozřejmě nechybí prodejna s tradičními lázeňskými oplatkami lahodné chuti v několika variacích.

Ani okolí není chudé na zajímavosti a přírodní krásy. Jen několik kilometrů od Františkových Lázní si spokojeně pobublávají malé bahenní sopky v přírodní rezervaci SOOS. Vlakem, autobusem nebo autem se lze snadno dopravit do nedalekých Mariánských Lázní, Karlových Varů nebo Chebu na odpolední výlet. V jedné z vesniček v okolí lázní se nachází motýlí farma a u Chebu pak Bismarkova rozhledna skýtající krásný výhled do krajiny. V nedalekém okolí Františkových Lázní lze nalézt několik pěkných historických památek (hrad Vildštejn, Loket nebo zámek v Lázních Kynžvart).