Lázně Bechyně

Jižní Čechy jsou ve slovníku české turistiky doslova pojmem. Není snad krásnějšího místa pro tak ušlechtilou záležitost, jakou lázně dozajista jsou, neboť se nadarmo neříká, že dobrá nálada a zdravá mysl je polovina úspěšné léčby churavého těla. A právě v tomto ráji na zemi obklopeném lesy, loukami a pozůstatky bohaté české historie leží na klidném okraji stejnojmenného malého městečka Lázně Bechyně. Ty se svou lákavou a neobyčejně pestrou škálou balneoslužeb patří k jedněm z nejvýznamnějších v České republice.

Doménou Lázní Bechyně je léčba pohybového aparátu a s ním spojených obtíží a chorob, jako revma, artróza nebo osteoporóza, ale léčí se tu také kloubní a svalové záněty, provádí se pooperační rekonvalescence po prodělaných zlomeninách a ošetřuje pokožka po jejím poškození v důsledku operačních zákroků a popálení. K léčbě všech těchto neduhů slouží v Lázních Bechyně barevná paleta léčebných postupů. Jedním z jich jsou koupele, které se provádí v mnoha variantách – od perličkových a vířivých přes bylinné s příměsí léčivých rostlin až po lázně s přídavkem soli a jodu. Koupele mají tu přednost, že dokáží prokrvovat tkáně, a tak jsou tou nejvhodnější medicínou k odblokování napětí ve svalstvu a ke zlepšení proudění krve do celého organismu. Podobně působí i zábaly. V Lázních Bechyně se aplikuje hřejivá rašelina, která uvolňuje ztuhlé svaly a bojuje proti bolestem kloubů a zad. K lázním neodmyslitelně patří masáže. Ty zdravotní a preventivní se zaměřují buď na celé tělo nebo jeho konkrétní části, např. záda, šíje, chodidla. Dopřát si lze též masáže čistě relaxační, např. aromatické či pomocí masážního křesla. Nesmí chybět ani pohyb. Skupinově jsou pořádána cvičení, aerobik, plavání a možný je individuální program. A konečně mohou pacienti vyzkoušet i dnes stále populárnější kryoterapii, tedy léčbu chladem.

Není pravidlem, že do lázní přijíždějí jen ti, kteří trpí nějakou nemocí či bolestmi. A už vůbec to neplatí pro Lázně Bechyně. Ty totiž nabízejí něco skutečně pro každého. Na seznamu pobytů tak zájemci najdou programy odpočinkové a relaxační, zaměřené na bolesti zad v důsledku sedavého zaměstnání, romantické pobyty pro páry, pro starší osoby důchodového věku, redukční a zkrášlovací pro ženy a v neposlední řadě tematické pobytové balíčky spojené s oslavami svátků a osobních výročí a jubileí.

V Lázních Bechyně je možné se ubytovat v plně vybavených lázeňských domech různých cenových kategorií – od dražších luxusních apartmánů až po levnější pokoje bez vlastního sociálního zázemí.

Pokud jde o čas mimo zdravotní a lázeňské procedury, lze říci jediné – Lázně Bechyně neznají slovo „nuda“. O hosty je postaráno po všech stránkách, včetně volného času. Ten lze využít k nejrůznějším aktivitám společenského, sportovního a oddechového charakteru. Přímo v místě jsou pravidelně pořádány taneční večery a posezení s živou hudbou. Ti aktivnější si rádi zahrají tenis, stolní tenis, kuželky, badminton, petanque nebo kulečník. Příznivci cykloturistiky, pro kterou je krajina okolo Lázní Bechyně doslova jako stvořená, si nemusejí svůj koníček odříkat, a to i přesto, pokud nechají své jízdní kolo doma. Vše zařídí zdejší půjčovna kol. Pro zkušené hráče zeleného sportu, ale i pro úplné začátečníky je připraven golfový areál s plným vybavením jen několik málo kilometrů od města Bechyně.

Celá oblast jižních Čech je doslova protkána pamětihodnostmi a skvosty přírodního i kulturního dědictví. Začít se dá třeba hned v Bechyni, kde fanouška historie potěší rozkošný renesanční zámeček a Hasičské muzeum. O zhruba 10 kilometrů dále – v Týně nad Vltavou – se pořádají vyhlídkové plavby. Další nepřeberné množství možností, jak strávit volný čas a udělat si pěkný výlet na celé odpoledne nebo rovnou celý den, skýtá známé město Tábor, vzdálené od Lázní Bechyně asi 20 kilometrů. Protože jde o místo spjaté s husitským obdobím českých dějin, nepřekvapí Husitské muzeum s podzemními chodbami a sklepeními z dob dávno minulých. Oko milovníka květin rozzáří táborská botanická zahrada. Neméně zajímavé je město Písek, jež leží asi 25 kilometrů od Lázní Bechyně. Jeho dominantou je nejstarší dochovaný most v České republice. To ale zdaleka není vše. Celý jihočeský region je doslova pokladnicí české kultury a výčet jeho jednotlivých drahokamů by vydal na mnoho stránek. Není tedy nic lepšího než vyrazit pěšky, na kole nebo motorizovaně a prozkoumat tuto bohatou oblast na vlastní pěst.