Lázně Darkov
V severočeském okrese Karviná, u hranic tří evropských států, najdou nemocní útočiště v boji s mnohými zdravotními obtížemi, a to ve dvou, několik kilometrů od sebe vzdálených lázeňských areálech, které společně tvoří zařízení zvané Lázně Darkov.
Dvě lázeňská centra – sanatorium v Karviné-Hranicích a léčebna v Darkově u Karviné – jsou svým zaměřením nápomocna těm, kteří trpí poruchami hybnosti, jako je revma, artróza, artritida a další zánětlivá kloubní onemocnění, poškození svalů, skolióza a stavy po úrazech a operačních zákrocích. Vedle toho se uplatňuje léčení nemocí neurologických a kardiovaskulárního systému, kožních chorob u dětí, popáleninových stavů a jizev.
Zázračným prostředkem úspěšné léčby v Lázních Darkov je zdroj z hlubin naší planety – takzvaná jodobromová voda. Tato tekutina obsahuje, jak již název napovídá, vysoký podíl jódu a její původ sahá do období před mnoha miliony let, kdy vlivem významné sopečné činnosti vznikala horstva a mizela moře, jichž je právě jodobromová voda vzácným pozůstatkem. Na své objevení hluboko pod zemským povrchem si však musela počkat do časů vcelku nedávných – do druhé poloviny 19. století. A podobně jako další vzácné objevy, i jodobromová voda byla nalezena šťastnou shodou okolností a náhod, a to při snaze získat nová ložiska uhlí.
Balneologické a rehabilitační terapie v Lázních Darkov sestávají z těch procedur, které v různých formách zahrnují vodu ze zdejších podzemních zásob. Jde tedy převážně o koupele s léčivými přísadami, případně vířivé, perličkové a pěnivé, a v neposlední řadě vodní cvičení. A právě pohybové aktivity jsou samozřejmě nedílnou součástí rehabilitace. Pořádají se skupinová i individuální cvičení s instruktorem a cviky za pomoci speciálních přístrojů. K dispozici jsou v Lázních Darkov též programy fitness, akupresurní chůze a rehabilitační jízda na koni. Po koupelích a cvičení nejčastěji následuje uvolňující masáž, která dá svalům zapomenout na vynaložené úsilí k rozpohybování těla. Odborný personál je schopen provádět celou řadu specializovaných masážních úkonů – od klasických přes přístrojové až po podvodní s využitím silnějších proudů vody. Jako doplňkové jsou poskytovány služby v oblasti výcviku samostatné pohyblivosti a soběstačnosti. K dispozici jsou také inhalace, plynové injekce, solárium a laserové ošetření pokožky.
Kromě své primární funkce, tedy léčby a rehabilitace, se Lázně Darkov starají i o zábavu a kulturní vyžití svých hostů. Ti mohou začít přímo v lázeňském parku, který má za sebou již přes sto let existence, a tak se může pyšnit vzrostlými stromy a keři, které v letním období poskytují příjemný stín a v zimě romantiku při pohledu na stříbrný poprašek sněhu. Pokud však počasí příliš nepřeje dlouhým procházkám, není třeba truchlit mezi čtyřmi stěnami hotelového pokoje. Lázně Darkov totiž provozují ve vnitřních prostorách pravidelné akce spojené s hudbou, tancem a zpěvem – hudební festivaly, taneční plesy, koncerty, divadelní představení a večery se zpěvem, kdy se zapojit může úplně každý. A pokud jde o sportovní vyžití, nechybí tenis, stolní tenis, jóga ani golf.
Přestože Karvinsko, kde Lázně Darkov leží, je spíše průmyslovou oblastí a na kulturní odkazy našich předků není nejbohatší, i tady najdou příznivci historických památek místa, kde mohou uspokojit svou touhu po poznávání dějin naší země. Předně jde o zámek Fryštát, který se několika zásadními přestavbami proměnil do dnešní podoby zvláštní empírové stavby pravidelných až přísně strohých linií. Za vidění stojí i přilehlý park inspirovaný anglickou krajinotvorbou. A pokud ani bohatá zeleň zámeckého parku nebude stačit, nabízí se botanická zahrada v Karviné.
V období letních parných dní není nic příjemnějšího než se osvěžit chladnou vodou ve volné přírodě. V okolí Lázní Darkov je k tomu příležitost hned ve dvou nádržích – Těrlicko a Žermanice. Opakem pobytu v přírodě se může zdát návštěva hornického města Ostrava. Není tomu ale zcela tak, neboť právě tady se nachází zoologická zahrada a mořský svět. Dětem se vedle těchto atrakcí bude určitě líbit Pohádkový sklep strašidel, kde mohou zavítat do světa nadpřirozených bytostí. Techničtěji zaměření návštěvníci Moravskoslezského kraje si rozhodně nesmí nechat ujít Hasičské a Hornické muzeum a legendární Důl Michal. V rámci návštěvy Lázní Darkov a Ostravska lze dokonce navštívit další dva státy EU – Polsko (např. Český Těšín nebo Krakow) a Slovensko (např. Žilina nebo Banská Bystrica). Na ty je však potřeba si vyhradit delší čas, minimálně celý den, případně i více.