Lázně Dolní Lipová

Na hranicích dvou územních a historicky významných součástí České republiky – Moravy a Slezska – spočívají ve svém klidném tempu života Lázně Dolní Lipová, často zkráceně nazývané Lázně Lipová. V koloritu sytě zelených jehličnatých lesů a hornatého povrchu Jeseníků s oblými kopci a širokými údolími se díky příznivému klimatu a obzvláště čistému vzduchu výtečně daří lázeňskému turismu.

Lázně Dolní Lipová jsou léčebným zařízením rodinného typu, kam míří lidé dospělí i jejich ratolesti s cílem upevnit si zdraví a zbavit se některých pohybových obtíží a kožních chorob. Těmi nejčastěji bývají ekzémy, dermatózy, lupénka a vyrážky. Výjimkou však nejsou ani pacienti s poruchami metabolismu a žláz s vnitřní sekrecí. Na všechny zmíněné neduhy lidského těla prokazatelně příznivým vlivem působí vodoléčebné metody. V Lázních Dolní Lipová se k nim řadí na prvním místě léčivé koupele různého stupně stimulace pomocí vodního proudu (perličkové, vířivé) či s přídavkem různých přísad (sůl, léčivé rostliny, oleje, otruby). Hned na druhém, ne však méně významném místě si stojí masáže, jež napomáhají k uvolnění a odblokování měkkých tkání. Školení terapeuti zvládnou provést ty klasické (od celkových po částečné) a čtyřruční (za účasti dvou masérů/ek). Obzvláště příjemné jsou pak ty, jež užívají teplých lávových kamenů nebo pravého včelího medu. Některé z masáží jsou dále zaměřeny na specifické části těla, např. chodidla nebo obličej, jiné zase na konkrétní skupiny klientů – na děti, pracující v sedavém zaměstnání s akutními bolestmi zad a těhotné ženy. Nádech exotiky dodá čínská masáž a krásu obnoví ta lymfatická. A ke zlepšení vzhledu rovněž přispějí obličejové a tělové masky. Zcela nejúčinnější zbraní proti všem nemocem a bolístkám se však na základě výzkumů a zkušeností zdravotníků Lázní Dolní Lipová jeví kombinace všech dostupných účinných prostředků za pravidelných konzultací s příslušnými odborníky.

Jednou ze stěžejních oblastí specializace Lázní Dolní Lipová je obezita a nadváha u dospělých a dětských pacientů. Dietologové a fyzioterapeuti pracují s každým klientem zcela individuálně dle daných dispozic, provedou kompletní analýzu současného stavu (genetické vlohy, stravovací návyky, pohyb, přístrojová měření) a doporučí nejvhodnější postupy ke snížení váhy. Nikdy však nejde o jedno jediné samostatné řešení, ale celou skupinu opatření, při jejichž součinnosti a pravidelném dodržování se úspěch zaručeně dostaví. Jde zejména o tři hlavní okruhy léčby: vhodná dieta, dostatek pohybu a psychohygiena.

Nedílnou součástí pobytu v Lázních Lipová jsou tělesné aktivity. Nabídka je široká, a tak si každý vybere, co právě jemu nejlépe vyhovuje. Může jít o cvičení ve skupinách i individuální s terapeutem, strečink, cvičení s míčem, kalanetiku pro tvarování postavy, jógu nebo plavání. Ti, co rádi spojí pohyb s vycházkou do přírody, nechť vyzkouší Nordic Walking, moderní metodu chůze se speciálními chodeckými holemi, případně mohou vyrazit na jízdním kole, které lze zapůjčit přímo v místě. Pro příznivce skupinových sportů je připraveno hřiště na fotbal a volejbal, pingpongové stoly a kulečníková dráha. A ani zima nedá jen tak někomu vydechnout. Protože Lázně Dolní Lipová leží v horské oblasti, lyžování je nabíledni.

Krom čerstvého vzduchu nabízí okolí Lázní Lipová spoustu zajímavých míst, která stojí za přízeň každého, koho láká příroda, kultura a historie. Pouhé 2 kilometry od obce Lipová-lázně se ve skále ukrývá půl kilometru dlouhá Jeskyně Na Pomezí s krápníky a extrémně vysokou vlhkostí vzduchu. O něco dále se pak nachází další, takzvaná Jeskyně Na Špičáku, jedna z nejstarších v Evropě. Koho zaujme spíše historie, nechť zavítá do některého z mnohých muzeí: železničního Muzea Slezského Semmeringu v Lipové-lázních, Hornického muzea ve Zlatých Horách nebo Muzea papíru ve Velkých Losinách. Poslední jmenované místo navíc potěší pěkným zámkem s expozicí světového malířství. Jeseník je pak ideálním místem k nahlédnutí do tajemství noční oblohy v místní hvězdárně. Sportovní nadšenci jistě nepohrdnou raritami v podobě bobové dráhy v Petříkově, horských minikár v Ramzové, celkem tradičním aquaparakem v České Vsi nebo jízdou na koni na rančích v Jeseníku, Podhradí a Starém Městě pod Sněžníkem.