Lázně Poděbrady

Lázně Poděbrady – lázně se stoletou tradicí, lázně pohledné pro oko, lázně s laskavým srdcem. A o srdce tu jde především, neboť právě Lázně Poděbrady jsou centrem léčby kardiovaskulárních onemocnění. V místě prosyceném zelení lázeňských stylizovaných parků s fontánami, rozkvetlými voňavými keři, květinovými obrazci a sochami čistých linií srdíčko poskočí radostí při pohledu na tu romantickou krásu a odpočine za příjemného klidu odpoledních vycházek zalitých sluncem a pohodou. Díky své výhodné poloze v blízkosti Prahy, tedy téměř v srdci republiky, jež spočívá v samém srdci starého kontinentu, jsou Lázně Poděbrady snadno dostupné ze všech koutů země, a koneckonců i Evropy. A právě srdce, které bylo již několikrát a záměrně zmíněno, je všudypřítomným atributem a symbolem tohoto šperku mezi českými lázněmi.

Jak již bylo řečeno, dominantním zaměřením Lázní Poděbrady jsou nemoci oběhového systému, cév a srdce. Často jde o běžné problémy, jako vysoký tlak nebo srdeční nepravidelnost, ale výjimkou nejsou ani vážnější potíže typu infarktů a poinfarktových stavů, ischemické choroby srdeční, zánětů žil a srdečních vad. Kvalitní péči jsou lázně schopny poskytnout rovněž po operativních výkonech v oblasti srdce a žilního systému, včetně transplantací a bypassů. Za úspěšné lze označit léčení pohybových obtíží spojených s bolestí, osteoporózy, cukrovky a nemocí souvisejících s nadváhou a obezitou. Kvalitu a věhlas zdravotní péče Lázní Poděbrady mimo jiné dokazuje i dlouhá řada slavných jmen význačných osobností, které se již mnohokrát svěřily do péče zdejších odborníků.

Studená kyselka s vysokým obsahem minerálních látek je „živou vodou“ Lázní Poděbrady. Z této tekutiny příznivě působící na cévní systém a svalové tkáně se připravují koupele (perličkové, vířivé, uhličité, suché plynové), jež jsou rájem pro tělo i duši. Doplňují je podobně příjemné masáže, ať už klasické, podvodní, reflexní či lymfatické. Pro zájemce o „extrémní“ zážitek jsou připraveny lahodně znějící masáže skořicové, čokoládové nebo medové. Léčebný provoz Lázní Poděbrady je kvalitně vybaven moderními zdravotnickými přístroji, a tak mnohé procedury probíhají s jejich pomocí. Jsou jimi elektroléčba, galvanická a magnetická terapie, horské sluníčko, inhalace, ultrazvuk nebo plynové injekce. S vysokou specializací se mohou pacienti setkat u přístrojových metod zaměřujících se na hlavní oblast zdejší léčby, tedy na srdce, kdy jsou naprosto běžná EKG vyšetření, ergometrie, různé laboratorní testy, monitorování tlaku a činnosti srdce. Velkým kreditem Lázní Poděbrady je bezesporu Centrum časné rehabilitace, kam pacienti přijíždějí velmi brzy po chirurgických zákrocích na brzkou rekonvalescenci pod přísným lékařským a přístrojovým dohledem. Neméně důležitá je kontinuální odborná konzultace s erudovaným personálem, který nejen podá potřebnou radu, ale dokáže poskytnout i trénink soběstačnosti pro období, kdy pacient odejde od domácího léčení.

Většině návštěvníků Lázní Poděbrady jsou terapeutickými specialisty doporučeny pohybové aktivity, neboť právě ty jsou nedílnou součástí péče o srdce. Vhodnou lehkou zátěží mohou být rehabilitační cvičení, vycházky, jízda na rotopedu nebo plavání v bazénu. Ti zdatnější využijí tenisových kurtů, golfu, jízdy na koni, surfování nebo posilování ve fitness centru.

Lázně Poděbrady poskytují ubytování v několika areálech lázeňských domů, hotelů a penzionů, které dohromady čítají na osm stovek lůžek. Těch ročně využije desetitisíce klientů z České republiky i ze světa. Stravovací zařízení se postará o kvalitní dietní režim dle potřeb a přání hostů, a tak si stačí jen vybrat. Všechny jídelníčky odpovídají moderním trendům zdravé výživy a jsou nastaveny tak, aby nezatěžovaly organismus a aby pacient mohl veškerou energii vložit do léčby a rekreant do svých dovolenkových aktivit. K těm již tradičně patří vedle sportu řada koncertů, tanečních a hudebních večerů, divadelních představení a výstav.

Zajímavostí v okolí Lázní Poděbrady je dostatek na to, aby si každý vybral dle svých zálib a zájmů. Fandové historie si přijdou na své na zámcích Poděbrady, Loučeň, Mcely či Karlova Koruna. Milovníci vody budou potěšeni vyhlídkovými plavbami po Labi a aquaparkem v Kolíně. Ti, co raději rozpohybují tělo, určitě nepohrdnou golfem na několika hřištích (Kouřim, Benátky nad Jizerou) nebo jízdou na koni v jezdeckých klubech (Hořátev, Kostelní Lhota). A i pro děti se něco najde – třeba Zoologická zahrada v Chlebech nebo poučný skanzen s ukázkou řemesel a bylinnou zahradou v Ostré u Lysé nad Labem.