Lázně Evženie

Lázně Evženie, malé, ale zato významné lázně severozápadního kouta České republiky, naleznou pacienti a rekreanti ve městě porcelánu zvaném Klášterec nad Ohří. Malebné údolí s řekou Ohří, pohoří plné lesů a zeleně, čistý vzduch a klid, který léčí na těle i na duši – to je idylka běžného lázeňského dne v Lázních Evženie. Především díky snaze místních zastupitelů a investorů po politických změnách v 90. letech minulého století se neustále cíleně zvelebují lázeňské objekty i samotné město a získávají tak na větší atraktivitě. Celková modernizace pokračuje a má smělé plány do budoucna. Velkou motivací je ocenění Město ČR, kterou Klášterec získal před deseti lety, čímž byl proces obnovy stvrzen jako více než úspěšný.

Základní léčebnou složkou většiny procedur v Lázních Evženie je zdejší chladná minerální voda s obsahem železa, jež vyvěrá v lázeňském areálu, který vzdává hold léčivým pramenům a pyšně nosí jméno Kyselka.

První procedurou, kterou pacient přijíždějící do Lázní Evženie podstupuje, je nejčastěji lékařské vyšetření. To rozhodne, které lázeňské postupy jsou pro něj nejvhodnější. Může jít například o vodoléčbu, tedy koupele všeho druhu – od vířivých a perličkových přes koupele obsahující doplňkové léčivé přísady. Podobně účinné jsou zábaly, které se často skládají z rašeliny či parafínu. K dispozici jsou též inhalace, sauna a bazén. K lázním neodmyslitelně patří masáže. V Lázních Evženie jsou to především masáže jak klasické a reflexní, tak aromatické, lymfatické, za pomoci lávových kamenů a speciálních baněk. Další metody zahrnují magnetickou a kyslíkovou terapii, ultrazvuk, laserové ošetření a aplikaci infračervených paprsků.

Všechny tyto metody jsou v kombinaci s dalšími moderními postupy určeny pacientům s pohybovými obtížemi, tedy bolestivými stavy kostí a svalů, revmatem, nemocemi kloubů a následky po operacích a úrazech. Díky příznivým účinkům minerální vody na zažívací systém se užívá i pitný režim, který spočívá v příjmu léčivé tekutiny v předepsaném množství. Léčit své neduhy tak v Lázních Evženie mohou pacienti s žaludečními obtížemi, nemocemi žlučníku, střev a dalších orgánů trávicí soustavy, odkud voda proudí až do močových cest, kde zároveň působí jako prevence. A protože se voda může pochlubit vysokým obsahem oxidu uhličitého, mají především koupele a suché plynové zábaly příznivý vliv na krevní oběh, tedy srdce a cévy. Stranou nezůstanou ani cukrovkáři, neboť i pro ně jsou připraveny ozdravné programy ke zlepšení průběhu nemoci. Vedle zdravotních pobytů pro nemocné mohou služeb Lázní Evženie využít rekreanti k potřebnému odpočinku a načerpání nových sil. Pro ně byly navrženy speciální wellness pobyty rozlišné délky se zaměřením na různé věkové i profesní skupiny. Ženy pak ocení řadu zkrášlovacích a redukčních programů.

Moderní areál Lázní Evženie disponuje potřebným vybavením ke sportu a jiným pohybovým aktivitám, a tak si lze zahrát tenis, plážový volejbal či minigolf, zacvičit v posilovně, zaplavat v bazénu a projet se na kole nebo na koni. V létě pak lze za vodními radovánkami či s prutem dojet na nedalekou přehradu Nechranice. V zimě láká na své sjezdovky Klínovec, nejvyšší hora Krušných hor. Komu ale ani to nestačí, jen několik kilometrů dále se nachází lyžařské středisko Boží Dar.

V okolí Lázní Evženie lze díky dobře značeným turistickým a cyklistickým stezkám směle vyrazit na průzkum přírody a kulturních památek. Začít se dá hned v Klášterci nad Ohří, kde milovník historie a architektury může obdivovat zdejší zámek s anglickou zahradou a výstavou porcelánu. Ten lze navíc zhlédnout i v Muzeu porcelánu přímo v Klášterci. Dalším zastavením mohou být zříceniny hradů Egerberk či Šumburk. O něco vzdálenějšími výletními místy jsou zámek Červený Hrádek se známým dvoustranným schodištěm, zámek Krásný Dvůr s mnoha architektonickými zajímavostmi v zahradách, město Chomutov se svým zoo, ještě dále pak festivalové lázeňské město Karlovy Vary s horkým vřídlem a hrad Loket se strašidelným podzemím. A pokud tělo zatouží po osvěžení a vodní radovánky absolvované v lázních byly přes všechny vodoléčby a jiné „mokré“ procedury stále ještě málo, je k dispozici aquapark s dvěma tobogány, skluzavkami, několika oddělenými bazény a masážními prvky.