Lázně Velké Losiny

Lázně Velké Losiny s celoročním provozem a širokou nabídkou lázeňských služeb patří k hojně vyhledávaným destinacím Olomouckého kraje a skýtají nepřeberné možnosti jak pro léčbu nemocí, rekonvalescenci, turistiku i adrenalin. Krásná moravská příroda a dlouholetá tradice jsou zárukou kvality a pro pacienty představují vysoké procento úspěšnosti v boji se zdravotními obtížemi.

Ideální poloha Lázní Velké Losiny v podhůří Jeseníků je lákadlem jak pro milovníky slunných letních měsíců, tak pro lyžaře. Pěší turisté si vychutnají zdravý čerstvý vzduch a léčivý klid horských lesů. Lyžaři si pak přijdou na své v zimě, kdy krajinu pokryje vrstva bílého prašanu. Prohánět se mohou po okolí na běžkách nebo vyrazit na sjezdovky. V okolí se nachází hned několik lyžařských středisek s možnostmi ubytování různého standardu.

Úlevu od zdravotních obtíží naleznou v Lázních Velké Losiny především ti, kteří trpí nemocemi nervového charakteru, například záněty nervů, obrnou, poruchami hybnosti nebo některými onemocněními svalstva. Ale i v případě lehčích obtíží jsou lázně více než vhodné. Jde o zdravotní problémy, s kterými v dnešní době bojuje většina lidí a které sice zásadně neohrožují zdraví ani život, ale dokáží připravit svým „majitelům“ perné chvilky. Mohou to být nejrůznější bolesti spojené s pohybem a pohybovým aparátem těla, například revma, bolesti zad a šíje, natažené svaly, bolavé klouby, artróza nebo drobné zlomeniny. Ke stále častějším zdravotním nepříjemnostem patří dýchací obtíže. Vlivem smogu a nezdravého prostředí měst působí na naše plíce mnohé škodlivé látky, které pak mají negativní vliv na stav dýchacího ústrojí. A i na tento problém znají Lázně Velké Losiny recept. Jedna z velmi významných oblastí zdejší léčby je pak zaměřena na děti. Ty sem jezdí za uzdravením od astmatu, bronchitidy, alergií, nemocí horních cest dýchacích, chornické rýmy a po prodělání zápalů plic a operacích dýchacích orgánů. I naše malé ratolesti trpívají na nemoci nervů a pohybového ústrojí, a tak se zde mohou úspěšně zbavit skoliózy, nervových zánětů, stavů po obrně a operacích svalů, ale často přijíždějí i preventivně nebo za relaxací a zábavou.

Zcela běžnými a neodmyslitelnými procedurami téměř všech lázní jsou koupele a zábaly, a ani v Lázních Velké Losiny tomu není jinak. Voda z hlubin země je sama o sobě přirozeně teplá, a tak se jedná o procedury tzv. termální. Koupele jsou často doplňovány o přísady (rašelinové, bylinkové, slané, medové, čokoládové) nebo bublinky (vířivé, perličkové, pěnivé). Velmi doporučováno je plavání a cvičení v termálním bazénu, které je díky teplotě vody velmi příjemné. A ve správných lázních nesmí chybět ani masáže. Těch nabízí školení maséři celou řadu – od klasických, částečných i celkových přes aromatické s vonnými oleji a bylinkovými mastmi až po podvodní a méně tradiční, avšak v poslední době stále populárnější masáže, při jejichž názvech se sbíhají sliny – čokoládové nebo medové. Na dýchací potíže jsou pak ideální inhalace a dechová cvičení. Rozhýbat kromě plic by ale měli návštěvníci Lázní Velké Losiny i svoje tělo. Je k tomu desítky příležitostí. Pořádána jsou skupinová a individuální cvičení s instruktorem (s pomůckami, na přístrojích i bez nich), pěší turistika a cykloturistika. Příznivci čínské medicíny se mohou oddat akupunktuře, ti ostatní pak mohou využít pozitivních efektů elektroléčby. Odborný personál v Lázních Velké Losiny je schopen provádět základní i rozšířená lékařská vyšetření za pomoci moderních přístrojů v kvalitně zařízených lázeňských prostorách (EKG, diagnostická zařízení různých funkcí plic, laserová technika, ultrazvuk, biolampy atd.).

Pokud jde o kulturní vyžití, přímo v místě se pravidelně pořádá řada akcí typu koncertů a tanečních plesů. Ti, co touží po návštěvě památek a kultuře vzdělávacího charakteru, nepřijdou rozhodně zkrátka. Přímo ve Velkých Losinách je k vidění renesanční zámek a Muzeum papíru s ukázkou výroby ručního papíru. Dozvědět se něco o vodohospodářství a vodních stavbách mohou zájemci při exkurzi ve vodní nádrži Dlouhé Stráně. Nedaleko od Lázní Velké Losiny potěší zejména děti a jejich rodiče zoopark a muzeum v Rapotíně s mnoha atrakcemi pro malé i velké.