Lázně Luhačovice

Lázně Luhačovice, moravský ráj odpočinku, rekreace a obrody těla i mysli, je malé pětitisícové městečko ležící v zeleném údolí, obklopeno kopci Bílých Karpat a Vizovické vrchoviny. Ač na počet obyvatel nevelké, jsou luhačovické lázně největší na Moravě a patří k nejvýznamnějším v celé České republice.

Každý jistě zná slavnou Vincentku, která má velmi specifickou chuť. Tato léčivá voda pochází právě z Lázní Luhačovice. Kromě ní vyvěrá v oblasti několik dalších pramenů kyselek s obsahem důležitých minerálních látek, zejména pak sodíku, hořčíku, jódu a oxidu uhličitého, které jsou pak hlavní součástí léčebného procesu při ozdravných kúrách. Známé jsou například prameny Ottovka nebo Aloiska, pramen těšící se odkazu Dr. Šťastného nebo pramen sv. Josefa vyvěrající na povrch pod ochranou tohoto světce. Množství spotřebované léčivé tekutiny, ať už na pitné kúry nebo koupele a jiné procedury, se v Lázních Luhačovice počítá denně na desetitisíce litrů. Teplota vody není vysoká, spíše jde o vodu vlažnou až studenou, průměrně kolem cca 10 stupňů Celsia.

Každoročně přijíždí do Lázní Luhačovice desítky tisíc hostů a pacientů ulevit si od svých tělesných i duševních bolestí. Úspěšná je zejména léčba onemocnění trávicího traktu, především pak žaludeční vředy a pooperační stavy po chirurgických zásazích do žaludku a dalších orgánů soustavy. Neméně pozitivní jsou výsledky léčby dýchacích obtíží, alergií, astmatu, chronických nemocí plic, např. bronchitidy, a hlasivek. Jako ve většině lázní, i v Lázních Luhačovice mají ozdravné procedury za užití přírodních zdrojů téměř zázračný účinek na pohybový aparát lidského těla. Pokud tedy někdo trpí revmatismem a bolestmi zad, natáhl si sval či vaz a nebo je po operaci kostí či svalstva, budou zdejší koupele a obklady to pravé. Lázně Luhačovice jsou ale mnohem všestrannější a jsou schopny uspokojit ještě daleko širší okruh nemocných, a tak sem mohou směle zamířit i cukrovkáři, lidé obézní a trpící nadváhou, pacienti s nemocemi srdce a cév a v neposlední řadě nemocní po onkologické léčbě.

Primárními typy lázeňských procedur v Lázních Luhačovice jsou pitná kúra a vodoléčba, doplněné cvičením, masážemi, inhalacemi a dalšími účinnými metodami společně s moderními lékařskými postupy za dozoru odborníků. Vodoléčba probíhá formou koupelí, které sestávají z vody čerpané z lázeňských lokalit bohatých na minerály. Ty se pak pokožkou a vdechováním par dostávají do organismu. Pitná kúra Lázní Luhačovice naopak spočívá ve vnitřním užívání, tedy příjmu minerální vody v pravidelných dávkách stanovených lékařem. Doplňkovou terapii tvoří magnetoterapie, plynové injekce, laserové ošetření a akupunktura. Léčebné programy Lázní Luhačovice nezapomínají ani na děti, u kterých se stále častěji projevují zejména civilizační choroby, jako alergie, astma, poruchy metabolismu a v poslední době i alarmující dětská obezita.

Město Luhačovice se pyšní unikátní architekturou. Při odpoledních procházkách mohou návštěvníci obdivovat stavby, které jinde uvidí jen stěží. Zdejší stavebnictví bylo totiž ovlivněno několika vývojovými proudy a významnými architekty, a tak se tu snoubí hned několik architektonických stylů, které společně v harmonické kombinaci utváří jedinečnou luhačovickou atmosféru. Na jedné straně oko potěší barevné domky a vily s mnoha věžičkami, četným dřevěným vroubením a členitou konstrukcí, zatímco na straně druhé překvapí přísně hranaté tvary modernistických a funkcionalistických staveb z první poloviny 20. století. Některé z nich poskytují záštitu pro pořádání pravidelných kulturních akcí, plesů, koncertů a konferencí.

Okolí Lázní Luhačovice je bohaté na pamětihodnosti i přírodní krásy. Ve volných dnech se dá vydat na výlet do nedalekých moravských měst, třeba do Zlína za odkazem Tomáše Bati nebo do Olomouce obdivovat náboženské památky. Do Vizovic nechť pak zavítají ti, kteří rádi experimentují. Ideální je exkurze přímo ve zdejší výrobně destilátů spojená s ochutnávkou a možností přímého nákupu alkoholických nápojů ve firemní prodejně. Krom lahodného moku potěší návštěvníka Vizovic i barokní zámek, sklárny a tradiční vizovické pečivo. V blízkosti nechybí ani zoo, a to v Lešné, které udělá radost hlavně dětem. V Buchlově se zase nachází gotický hrad a v Kroměříži krásný zámek s barevnou zahradou a vinné sklepy. Velká škoda by byla nenavštívit zámek Lednice, evropský unikát, a propast Macocha v Moravském krasu. A protože Luhačovice leží nedaleko rakouských a slovenských hranic, stojí za to podívat se i tam, a třeba rovnou do hlavních měst – do Vídně a Bratislavy.