Mariánské Lázně

Mariánské Lázně, jedny z nejvýznamnějších lázní České republiky, jsou zelenou zónou protnutou lesy, parky, vodními plochami i toky, skalisky a rovinatými loukami. Do krajiny, pod jejímž povrchem proudí živá voda tajuplných schopností, je jako perla zasazeno lázeňské město čistých linií, zdobných architektonických prvků a honosných žlutobílých paláců. Tento urbanistický skvost je jedním ze tří bodů západočeského lázeňského trojúhelníku, jejž vedle Mariánských Lázní tvoří další dvě významné lokality – Karlovy Vary a Františkovy Lázně.

Přírodní zdroje Mariánských Lázní jsou velmi bohaté a jejich chemické složení je značně pestré. Právě barevná paleta prvků obsažených ve zdejší léčivé vodě je důvodem, proč sem ročně přijíždí významné množství pacientů z celého světa, kteří trpí tolik odlišnými zdravotními obtížemi. A tak se mohou na mariánskolázeňských kolonádách potkat jak lidé s onemocněními zažívacího traktu, tak ti s potížemi respiračního charakteru či nervového původu. Ošizeni nebudou ani pacienti postižení kožními problémy, ani lidé s omezeným pohybem vlivem úrazu, operace či některé z nemocí motorického aparátu. Tím však zdaleka dlouhá řada léčebných účinků místních pramenů nekončí. Úlevu totiž naleznou v Mariánských Lázních také nemocní na ledviny, močové cesty a žlázy s vnitřní sekrecí. A protože jsou zdejší služby skutečně komplexní, najde se recept i na poruchy metabolismu a látkovou výměnu.

Stejně jako je široká oblast chorob léčených v Mariánských Lázních, je obsáhlá i řada léčebných postupů. Nejtypičtější procedurou, známou hlavně z pohlednic a turistických publikací, je pitná kúra, kdy se do roztomilých malých pohárků z porcelánu s různými motivy napustí odpovídající množství vody přímo z určeného pramene dle předpisu lékaře. Tekutina se pak pije v pravidelných intervalech. Větší část mariánskolázeňských minerálních vod se však spotřebuje na koupele. Ty sestávají z teplé vody zahřáté na příjemnou teplotu, která obsahuje oxid uhličitý, jenž pak prochází kůží dovnitř organismu, roztahuje cévy a působí příznivě na ledviny a srdce. Podobně fungují i suché koupele v plynu, který se navíc užívá i v podobě injekcí, tedy vpichů do vrchní vrstvy kůže. A v neposlední řadě jde o zábaly v léčivém bahně, po kterých následuje očistná sprcha. Ještě před samotným započetím procedur je vhodná lékařská konzultace se specialistou. Při absolvování jednotlivých lázeňských kúr je pak vždy nablízku zkušený terapeut.

Ve chvílích mimo léčebný režim mohou ti, kteří jsou dostatečně pohybliví, využít několika sportovišť v Mariánských Lázních a jejich okolí. K dispozici je krytý bazén, tenisové kurty a golfové hřiště. Dlouhé kilometry cyklistických a turistických tras jsou ideální pro pěší turistiku a jízdu na kole. Nechybí samozřejmě fitness centra a posilovny. A ani v zimě město nezklame sportovní nadšence, neboť je připravena možnost bruslení na zimním stadionu a lyžování v areálu Skiarea Mariánské Lázně. Kdo umí jezdit na koni, může navštívit některý z jezdeckých klubů; příznivci extrémnějších sportů nechť pro změnu vyzkouší parašutismus, karate nebo lov zvěře.

V průběhu hlavní sezony žijí Mariánské Lázně bohatým kulturním životem. V provozu je unikátní Zpívající fontána na hlavní kolonádě, která v pravidelných intervalech vystřikuje vodu do výšky dle hudebního doprovodu slavných melodií a vytváří rozmanité vodní obrazce. Obzvláště efektní je pak večerní představení, kdy se přidávají barevné světelné efekty a vzniká naprosto ojedinělá romantická podívaná. Krom toho se v místě konají koncertní a divadelní vystoupení, módní přehlídky a mše.

Blízké i vzdálenější okolí Mariánských lázní je rájem turistů a příznivců cyklistiky. Zdejší klima je pro to díky množství zeleně velmi příznivé, neboť stromy a bohaté rostlinstvo působí jako přirozený filtr, který odbourává škodlivé látky z ovzduší a vypouští čistý kyslík. Ve spojení s výhodnou polohou ve zmíněném trojúhelníku je tato kouzelná oblast západních Čech jako stvořená pro lázeňskou turistiku. V nedalekých Karlových Varech láká k odpoledním procházkám dlouhá kolonáda s množstvím obchůdků, hotelů a restaurací s venkovním posezením. Každoroční slavný karlovarský filmový festival potěší jak příznivce filmu, tak hudby a kultury vůbec, neboť doprovodný program je vždy bohatý na koncerty, soutěže, sportovní akce a taneční party. Františkovy Lázně jsou pak o poznání klidnější, zato o to roztomilejší. Je to malé městečko s rozlehlými zelenými parky, kde se pravidelně konají koncerty vážné hudby. Nedaleko se pak nachází chráněná rezervace SOOS s bublajícími sopkami a Kladská, naučná stezka po krásách české přírody.