Lázně Leopoldov

Ač Lázně Leopoldov, zvané též Smraďavka, nepatří na oficiální seznam klasických léčebných lázní a sanatorií, mohou se směle poměřovat s menšími lázeňskými zařízeními, přinejmenším svou pestrou nabídkou balneologických služeb, přívětivým přístupem k hostům a množstvím aktivit, které jsou všem zájemcům dostupné po celý rok.

Rozhodně není bez zajímavosti, jak malebné venkovské místo, jakým Lázně Leopoldov – Smraďavka jsou, došlo tak nelyrickému názvu. I když jistý nádech nostalgie mu upřít nelze, neboť odkaz na Leopolda Berchtolda, filantropa, humanistu a příznivce vědy, který zdejší původní lázně založil, je opředen mnohými legendami a příběhy ze života tohoto dobrotivého šlechtice. Na rozdíl od historických kořenů názvu Leopoldov vychází označení Smraďavka ze zcela zřejmých a naprosto neromantických čichových vjemů zjištěných při pobytu v bezprostřední blízkosti sirnatých pramenů, jež nevábně zavání po síře a zkažených vejcích. Nicméně léčivá schopnost vody tuto nepříjemnou skutečnost zcela odčiňuje, a tak jí každý rád trochu toho odéru odpustí.

Dominantou Lázní Leopoldov na Smraďavce je romantický Lovecký zámeček s několika dalšími objekty, jež společně tvoří komplex poskytující vše od ubytování přes stravování až po relaxační procedury. Už jen představa teplé voňavé lázně, která jemně masíruje unavené tělo, je doslova rajským snem. A přesně takový rekreační blahobyt dokáží Lázně Smraďavka nabídnout, a to v podobě koupelí s různými stupni hydromasážního efektu, tedy perličkové, vířivé a pěnivé, a lahodných zábalů s čokoládou, medem, skořicí, smetanou nebo syrovátkou. Obě jmenované metody mají pozitivní vliv na některá běžná onemocnění kloubů, svalů a kostí, která dokáží pěkně potrápit své majitele. Jde třeba o revma, artrózu, poraněné nebo jinak poškozené svalstvo, dnu, bolavé klouby a záda či záněty a zápaly v oblasti pohybového ústrojí. Vedle toho se blahodárné účinky vody uplatní tam, kde na povrchu těla vznikly nepěkné kožní úkazy, jako lupénka, akné nebo ekzémy. A tady přispěchá na pomoc hlavně terapie Mrtvého moře, jejíž součástí jsou zábaly, pleťové masky, peelingy a pobyt v sauně a solné jeskyni. Krevnímu oběhu je dobré dopřát trochu rozproudění skotskými střiky a namoženým svalům dát uvolnit při aromatické masáži. Díky odbourání napětí, prokrvení tkání a obohacení organismu o potřebné látky se zlepší látková výměna, zmírní se alergie, odezní stres, podpoří dýchání, případně dojde k příznivému úbytku na váze a tak k celkovému zlepšení a posílení zdraví.

Lázně Leopoldov – Smraďavka jsou resortem určeným především k rekreaci, a tak si tu přijdou na své všichni od takzvaných baťůžkářů přes běžné turisty až po ty, kteří hledají luxusní odpočinek. Tomu odpovídá i ubytování: levnější kempy a bungalovy, pokoje typu ubytovny a hotelového standardu, ale také komfortní apartmá.

Krajina kolem Lázní Leopoldov, plná lesů, strání a vodních ploch, doslova láká k lehčím procházkám i náročnějším pěším túrám, cyklistickým vyjížďkám, rybaření, lyžování, jízdě na koni a sportu všeho druhu. A nechybí samozřejmě ani kultura. Kolem Loveckého zámečku se odehrávají četné akce pro velké i malé: diskotéky, kulinářské a gastronomické večery, dětské dny a koncerty živé hudby.

A co vlastně ukrývá pestré okolí Lázní Smraďavka? První zastávkou při jeho průzkumu by rozhodně měly být Buchlovice, a to nejen proto, že leží jen kousek od rekreačního střediska. Tato vesnička, která se pomalu blíží neuvěřitelnému tisícímu výročí své doložené existence, se pyšní rozkošným zámkem stejného jména, jenž v sobě spojuje krásy italské architektury a oslnivou působivost francouzského zahradního designu. Zejména v létě je návštěva tohoto sídla doslova pastvou pro oko. A pozastavit nad bohatou moravskou historií se milovník dějin může i na gotickém hradě Buchlov, archeologickém skanzenu Modrá a zřícenině Cimburk. V Uherském Hradišti mohou zase návštěvníci poznávat moravský folklor: cimbálovky, víno a tanečníky v krojích. Několik rančů (Staré Město, Koryčany, Kroměříž, Bzenec) poskytne možnost projížděk a prohlídky krajiny z koňského hřbetu. Zábavu z trochu jiného soudku pak přináší Veselí nad Moravou, kde na fanoušky astronomie čeká hvězdárna. Raritou oblasti jsou ale bezesporu větrné mlýny, kterých tu zvídavý obdivovatel těchto pamětníků historie moravského venkova najde hned několik krásných exemplářů.