Lázně Jáchymov

V Karlovarském kraji, v oblasti podzemních pramenů a lázeňských promenád, se nachází unikátní Lázně Jáchymov. Malebné městečko se krčí na úpatí zelených kopců Krušných hor nedaleko majestátní hory Klínovec.

Léčba, kterou v Lázních Jáchymov každoročně podstoupí tisíce pacientů, je založena na neobyčejně pozitivních vlastnostech radioaktivního plynu zvaného radon, jež se vyskytuje v přirozené formě ve zdejší minerální vodě. Objev unikátních účinků radonové vody vedl k postupné přeměně od soukromých léčebných pokusů k dnešní podobě lázní jako významného centra zdraví a wellness, které se může pyšnit svým prvenstvím v oblasti radonového lázeňství.

Celé území v okolí Lázní Jáchymov je známo přítomností radioaktivních nerostů. Není proto překvapením, že je proslulost tohoto regionu spjata se slavnou tvůrkyní teorie radioaktivity, polskou vědkyní a držitelkou Nobelovy ceny za fyziku, Marií Curie-Sklodowskou. Ta zkoumala zdejší uraninit, lidově zvaný smolinec, z kterého dokázala získat radioaktivní radium jako zcela nový prvek. Jeden z pramenů se proto na její počest pyšní jménem Curie. Podobných odkazů na tuto neobyčejnou ženu, která se nesmazatelně zapsala do dějin lidstva, lze nalézt v Lázních Jáchymov pochopitelně mnohem více.

Množství lázeňských domů, sanatorií, léčeben a hotelů v Lázních Jáchymov nabízí širokou škálu služeb, jež jsou primárně určeny pacientům s chorobami pohybového ústrojí, nervové soustavy, ale i trávicího traktu, krevního oběhu a metabolismu. Známé jsou i protizánětlivé a protibolestivé účinky radonové vodoléčby a plynových zábalů. Ty pomáhají ulevit od bolesti, napětí v kloubech a svalech a celkově nastartovat organismus k ozdravným procesům. Právě zásluhou relaxačních vlastností lázeňských procedur lákají Lázně Jáchymov nejen nemocné, ale i ty, kteří si jen chtějí odpočinout, načerpat nové síly a udělat něco pro zdraví a krásu.

V nabídkách zařízení Lázní Jáchymov jsou k mání krom zdravotních procedur i antistresové a zkrášlovací kúry, nejrůznější cvičení, inhalace, aromaterapie, zábaly a koupele proti celulitidě, masáže, laserová ošetření kůže a mnohá další. Nechybí ani stále populárnější solná jeskyně, která příznivě působí na potíže s dýcháním, srdcem a cévami, na různá kožní onemocnění, žlázy s vnitřní sekrecí, ale i psychiku, neboť relaxační účinky jsou velmi intenzivní. V Lázních Jáchymov si mohou rekreanti ulevit od mnohých zdravotních obtíží také pomocí infračerveného záření nebo kryoterapie, tedy léčby chladem.

Městečko Jáchymov nezůstává nic dlužno ani milovníkům kultury a dějin. Přímo v místě se dochovala řada zajímavých historických staveb a náboženských stánků (např. kostel sv. Jáchyma, kaple J. Nepomuckého a sv. Anny). Nedaleko radnice si pak lze prohlédnout expozici mincovního muzea. V okolí se nachází množství atraktivních historických památek. Vyrazit lze například na Metternichův zámek Kynžvart, hrad Loket nebo do dalších lázeňských měst v okolí – Karlových Varů či Mariánských a Františkových Lázní. V nedalekém městě Cheb si přijde na své hlavně fanoušek historie; je tam totiž k vidění unikátní obdélníkové náměstí z období středověku a románský hrad.

Ani srdce sportovce ale nezůstane v Lázních Jáchymov ošizeno. V létě je k dispozici řada pěších a cyklistických stezek (kola si lze zapůjčit vč. helmy přímo v místě a za rozumnou cenu), tenisové kurty a wellness centra nabízející služby fitness a cvičení. Na zimní období je v Lázních Jáchymov připraveno lokální zimní lyžařské středisko, lanová dráha a na Klínovci pak velký areál s řadou tratí různé obtížnosti. Příznivci zeleného sportu buď mohou využít místního hřiště na minigolf nebo zavítat do některého z velkých golfových areálů v okolí (Sokolov, Mariánské Lázně, Hazlov, Luby).