Lázně Třeboň

Když se řekne Třeboň, každý si vybaví známé třeboňské rybníky, které tu mají mnohasetletou tradici, a tak voda k Třeboni zkrátka neodmyslitelně patří. I když v případě Lázní Třeboň nejde tak úplně o vodu, jako spíše o rašelinu, která se získává z místních bohatých zásob. Samozřejmě o vodu ale také není nouze, neboť lázně bez koupelí a bazénů si lze jen těžko představit. A pokud jde o rybníky, ty jsou v Lázních Třeboň téměř všudypřítomné a vždy na dohled.

Balneologie Lázní Třeboň je rozdělena do dvou lázeňských provozů – Aurora a Bertiny lázně. Ty jsou centrem veškerých procedur a poskytují hostům střechu nad hlavou po dobu pobytu v lázních v podobě běžného i vyššího hotelového standardu.

Jako hlavní léčivý prostředek se v Lázních Třeboň užívá rašelina, jejíž složení je bohaté na minerální a organické látky, které mají blahodárný vliv na svalstvo a klouby. A právě vše spojené s pohybem a nervovým systémem je doménou Lázní Třeboň. Od zdravotních nesnází si uleví ti, kteří trpí na bolesti zad, páteře, šíje a kloubů, ať už vznikla následkem jednostranného pohybu v zaměstnání nebo po operaci či úrazu. Příznivě působí rašelina při revmatu, artróze, dně a osteoporóze. Podobnou službu jako rašelinové bahno poskytne vodoléčba. Formou koupelí a zábalů do těla pronikají účinné látky, které odbourávají bolest, léčí tkáně a posilují zdravou mysl. Součástí léčby vodou je rehabilitační bazén s řadou vodních masážních prvků. Nechybí vířivé a perličkové lázně celkové i lokální (např. chodidel) či koupele s vonnými a hojivými přísadami. Lázně Třeboň se mohou pochlubit mnohými moderními technologickými prostředky v oblasti balneologie, zdraví a krásy. Jde například o speciální masážní přístroje určené k prokrvení, omlazení kůže, odbourávání tuků a odstraňování celulitidy. A jaké by to byly lázně bez příjemných a uvolňujících masáží... Je z čeho vybírat. Odborný a pečlivě školený personál Lázní Třeboň zvládá vše od klasických a reflexních masáží až po ty aromatické a lymfodrenáž. Dostupné jsou známé skotské střiky, elektroléčba a plynové injekce. K novějším metodám pak patří kryoterapie (léčba chladem) a floating (ponoření do lázně, která simuluje plavání v Mrtvém moři, jež je podobné stavu beztíže).

Lázně Třeboň jsou ideálním místem pro pacienty, kterým život sužuje nějaké nepříjemná zdravotní komplikace, nicméně i ti, kteří jen potřebují únik od každodenních starostí a pracovních povinností, nechť si vyberou z nepřeberného množství lákavých pobytových balíčků. Speciálně byly balneoexperty Lázní Třeboň navrženy pobyty pro různé kategorie klientů – ženy a dívky, exekutivní pracovníky, seniory a všechny ostatní, kteří touží po odpočinku pro tělo i duši. Pobyty zahrnují kompletní program procedur, případně též lékařská vyšetření a konzultace.

Volný čas rozhodně nemusí lázeňští hosté trávit v hotelovém pokoji u televize. Oba lázeňské areály Lázní Třeboň nabízí mnoho možností k pohybovým aktivitám – plně vybavené tělocvičny, fitness centra, bazény, půjčovny sportovního náčiní (kol a lodí), tenisové kurty, squash, bowling, minigolf.

A samozřejmě ani okolí Lázní Třeboň nepatří k těm chudým. Ba přesně naopak. Jižní Čechy jsou totiž pohádkovou krajinou posetou jedněmi z nejkrásnějších zámků a pamětihodností v celé České republice. Přímo ve městě Třeboň stojí za zhlédnutí zdejší zámek. Cca 25 km od Lázní Třeboň stojí pak další tři malebné skvosty české kultury a historie – románsko-gotický zámek v Jindřichově Hradci opředený legendami o Bílé paní, renesanční zámek Červená Lhota stojící na vodní ploše a slavný zámek Hluboká známý z mnoha českých filmů a pohádek. Za zvířátky se zřejmě rády vydají rodiny s dětmi. Mohou tak učinit v Zoo Ohrada či ve známém Zoo v Jindřichově Hradci. Ve stejném městě se vyplatí zůstat o něco málo déle a zavítat třeba do zdejší hvězdárny a obdivovat barevné projekce noční i denní oblohy nebo si vyslechnout zajímavou přednášku. Tentýž zážitek je možné získat i v Českých Budějovicích, kde je pro fanoušky astronomie připraveno planetárium. A při návštěvě jižních Čech nelze zapomenout ani na památku UNESCO Český Krumlov s hradem a zámkem, krásnými zahradami a historickým centrem s množstvím typicky českých hospůdek v romantickém stylu období středověku.