Lázně sv. Kateřiny

I když Lázně sv. Kateřiny u Počátek, navzdory svému jménu, nejsou zcela tradičními lázněmi, jak je mnozí znají z jiných, věhlasnějších destinací České republiky, přesto jim tato skutečnost neubírá nic na popularitě a atraktivnosti. V Lázních Počátky, jak jsou také někdy zkráceně nazývány, najde i ten největší labužník a nejnáročnější rekreant vše, co si jen dokáže vysnít k naplnění představy dokonalé dovolené – útulný pokojíček s pohodlnou postelí a vlastní koupelnou, partička golfu nebo tenisový turnaj, sluncem zalitá procházka lesy a loukami, vůní prosycená horká koupel, příjemná a smysly probouzející masáž, zdravé, avšak lahodné pokrmy a za pár dní rozzářená tvář při pohledu na váhu. A to vše na jednom jediném místě, téměř pod jednou střechou.

Lázně sv. Kateřiny, ač by pojmenování mohlo napovídat cosi o nemocích a jejich léčbě, jsou především resortem relaxačním, který se krom odpočinkových aktivit soustřeďuje na zdravý životní styl, štíhlou linii a redukci váhy. Zkušení odborníci jsou v Lázních Počátky vždy připraveni poskytnout konzultace a rady ohledně postupů, jak dosáhnout ideální hmotnosti. Krom vlastních znalostí a pravidelného sebevzdělávání jim dopomáhá i moderní přístrojové vybavení určené k diagnostice a cílené redukci. Jednou z klíčových aktivit, která za pečlivého dohledu personálu probíhá a která neodmyslitelně patří ke shazování přebytečných kilogramů, je sport a zdravý pohyb. Ať už je doporučena menší či větší fyzická zátěž, možnosti výběru jsou široké: od chůze, běhu a jízdy na kole přes tenis, golf a badminton až po meditaci a jógu. Pro tvarování postavy je určeno cvičení Pilates a k protažení cvičení s míčem. O něco více rozpohybuje tělo bruslení a fitness kick box. Po náročném dni pak přijde vhod trochu rozmazlování, třeba příjemně teplá vířivá koupel, která jemným proudem vody promasíruje unavené svaly, nebo sauna, kde vlhký vzduch odlehčí dýchání a prohřeje tkáně až do morku kostí. Zábaly lahodných názvů – medové, skořicové, čokoládové, ovocné – dají ochutnat všem smyslům a následná masáž, ať už klasická, lávovými kameny, medová nebo aromatická, ubere tělu aspoň pět let věku.

K blahodárným „mokrým“ procedurám, kterým se v Lázních sv. Kateřiny u Počátek věnují s výjimečnou péčí, slouží voda ze zdejšího pramene sv. Kateřiny, která vyniká svou schopností pozitivně působit na pokožku, nervy, srdce, plíce a zažívání. Látky, které se při koupelích a parních lázních odpařují, dodají tělu, co mu chybí, ozdraví mysl a zbystří mozek.

V blaženém klidu Českomoravské vrchoviny, kde Lázně Počátky spočívají, uprostřed sytě zelených lesů, barevných luk a polí, voňavých strání a blankytných vod, s velkoměstem daleko za horizontem, se daří cyklistice a pěší turistice. Kola lze zapůjčit přímo v místě a směle vyrazit do rozzářené krajiny. Příznivcům chůze lze doporučit moderní metodu zvanou Nordic Walking, která využívá speciálních chodeckých holí, jejichž pomocí dochází jednak k zajištění správného, kontinuálního pohybu a jednak zvýšenému energetickém výdaji, jenž při dodržení zdravého jídelníčku vede ke snížení váhy. A konečně těm, co raději něco netradičního, jsou k dispozici jízdy se psím spřežením.

Lidé dobrodružní, turisté a výletníci budou nadšeni možnostmi návštěv okolních pamětihodností, ať přírodních či kulturních. Zejména pak na ty historické je zdejší kraj poměrně bohatý, počínaje renesančním zámkem Žirovnice, jenž býval kdysi gotickým hradem, přes hrad Roštejn s vysokou věží skýtající okouzlující výhled do krajiny až po renesanční zámek Telč, který je obzvlášť impozantní svými rozlehlými interiéry a stylizovaným parkem. Jak známo, společně s náměstím a dalšími historickými stavbami hrdě zaujímá své místo na seznamu památek UNESCO. Kdo má rád větší nadhled, ať vyrazí na rozhlednu Křemešník, milovníky romantiky zase potěší projížďka vláčkem po historické jindřichohradecké úzkokolejce a pro příznivce českých tradic je přichystáno Muzeum betlémů v Třešti.