Lázně Čeladná

Lázně Čeladná, přesněji Beskydské rehabilitační centrum, je zdravotnické zařízení, které za sebou nemá desítky či stovky úspěšných let léčby, přesto si však dokázalo vydobýt své místo na seznamu významných českých lázeňských destinací. Nemalou zásluhu na tom má poloha komplexu v malebné podhorské oblasti Beskyd se strmými stráněmi na horizontu, jež obzvláště v zimním období propůjčují krajině romantický charakter zasněžených vrcholů a plání polárního kruhu. Velkou chloubou Lázní Čeladná je zcela nový, vysoce moderní Apartmánový dům a centrum Lara Wellness zbudovaný k uspokojení potřeb všech, kteří hledají laskavou pohodu, touží po luxusní relaxaci a chtějí udělat něco pro své zdraví.

Díky rozdělení léčebné a wellness péče do dvou architektonicky oddělených, avšak provozně spjatých prostor, vznikla v Lázních Čeladná vysoká specializace, jež umožňuje pokrýt nároky klientely z řad jak pacientů, tak vyznavačů stále populárnější lázeňské turistiky.

Beskydské rehabilitační centrum, jež se vyvinulo z nemocničního střediska, je právě díky této skutečnosti schopno se kvalitně postarat o choré, kteří trpí postiženími pohybového aparátu, jako je revma, bolesti zad a páteře, artróza, osteoporóza nebo skolióza. Samozřejmostí je pro vyškolený personál péče o pacienty po operacích, amputacích a zavedení kloubních náhrad, stejně jako o ty, kteří následky úrazu přišli částečně nebo úplně o pohyblivost. Díky pozitivním účinkům přírodních zdrojů Lázní Čeladná se mohou do zdejší léčby svěřit též lidé, kteří mají obtíže s kořeny nervů, trpí roztroušenou sklerózou či prodělali mozkovou příhodu, obrnu nebo operaci v oblasti nervové soustavy. Ve zkratce jde o onemocnění nervového původu. A ten, kdo si naříká na krevní oběh a srdce, je doslova srdečně vítán. Pomohou mu zde s rekonvalescencí po infarktu, po zavedení bypassu, při vysokém krevním tlaku a po operacích srdečního a lymfatického charakteru.

Původ Beskydského rehabilitačního centra Čeladná jako nemocničního zařízení předznamenává vysokou úroveň odborné medicíny a přístrojového vybavení. K dispozici je tak jednotka intenzivní péče pro pacienty, kteří potřebují neustálý dohled zdravotníků, ale i měřicí a diagnostické přístroje (rentgen, ultrazvuk) a laboratoř. Stejně tak veškeré léčebné procedury vykazují kvalitu odpovídající vysokému standardu. Patří k nim zejména vodoléčba, jež sestává z koupelí různého druhu – od perličkových a vířivých po přísadové a šlapací až po uhličité a plynové. Nechybí ani inhalace, zábaly s parafínem a rašelinou, plynové injekce ani elektroléčba a lymfatická drenáž. Nezbytnou součástí ozdravných programů je též cvičení v bazénu i mimo něj, a to jak jednotlivců, tak skupin. Po základních postupech často následuje příjemná masáž. Běžné jsou rovněž lékařské konzultace a doporučení, stejně jako trénink rutinních úkonů pro období po návratu pacienta do domácího léčení, tzv. ergoterapie. Významných výsledků vlivem prokrvení a aktivace vlastních hojivých schopností organismu dosahuje novinka zvaná kryoterapie, tedy léčba chladem. Ta je v Lázních Čeladná dostupná jako lokální, tj. aplikací chladu na postižené partie těla, a nebo celková, jež spočívá v umístění pacienta na několik minut do polárního boxu s teplotou neuvěřitelných minus 130 stupňů Celsia.

Centrum Lara Wellness je více zaměřeno na odpočinek a relaxaci, a tak tu hosté najdou hlavně to, co je potřeba k příjemnému trávení chvil volna: bazén s několika masážními prvky a okouzlujícím proskleným výhledem do okolní krajiny, solnou jeskyni s barevnými relaxačními světly, tělocvičnu, saunu a parní lázně. Součástí odpočinkových aktivit jsou také masáže různého typu, včetně stále žádanějších masáží lávovými kameny či za použití voňavého včelího medu.

Ubytování v Lázních Čeladná, respektive v Apartmánovém domě Lara, je vysoce komfortní. Všechny apartmány a pokoje jsou zařízeny velmi stylově a splňují nejvyšší hotelový standard.

Okolí Beskydského rehabilitačního centra Čeladná rozhodně není chudé na zábavu a zajímavosti k vidění. Doslova za humny každého potěší veselé kamerunské kozy a ovečky v malém zooparku. O něco dále si přijdou na své hned na několika místech příznivci zeleného sportu – golfu (Čeladná, Rožnov pod Radhoštěm). Těm, kterým nestačí lázeňské procedury v Lázních Čeladná, jsou určeny aquaparky ve Frenštátu pod Radhoštěm a Olešné, případně v letním období koupaliště ve Frýdlantě nad Ostravicí. Milovníci jezdectví mohou využít jízdárny Čeladná a užít si vyjížďky malebnou krajinou. Kdo touží po kultuře, nechť zavítá do Hukvald na prohlídku zříceniny hradu a na festival Janáčkovy Hukvaldy.