Janské Lázně

V Krkonoších, našich nejvyšších horách s pyšně se tyčícím vrcholem Sněžkou, kde se nacházejí Janské Lázně, najdou to pravé k pohybu a odpočinku jak běžní rekreanti a turisté, tak pacienti s různými zdravotními obtížemi a milovníci adrenalinu a sportů letních i zimních. Pobyt v lázních a lyžařském středisku Janské Lázně dodá tělu potřebnou energii a uleví od bolesti a dalších neduhů. K tomu nemalou měrou přispívá neopakovatelná atmosféra v koloritu krkonošského pohoří – ohromující vysoké kopce, zelené horské pláně, voňavé husté lesy a bujné říční peřeje a vodopády –, jež léčí tělesnou schránku a zbystřují mysl jen pouhým pohledem.

Ve Státních léčebných lázních Janské Lázně, jak se oficiálně toto ozdravné zařízení nazývá, se odborníci zaměřují na širokou škálu nemocí dospělých i dětských pacientů. Ti velcí přijíždějí především za léčbou pohybových obtíží typu skoliózy, při kloubních náhradách nebo tehdy, pokud prodělali úraz či operační výkon s následkem omezeného pohybu. V takových případech je nezbytná rehabilitace, kterou jsou Janské Lázně schopny poskytnout na vysoké úrovni v podobě léčebných procedur. Na cestu k uzdravení se sem však vydávají taktéž pacienti, kteří se dostavují s chorobami nervové soustavy, například záněty nervů, obrnou, cévní mozkovou příhodou či onemocněními svalů. V neposlední řadě si specialisté v Janských Lázních poradí s postiženími po popálení kůže a jizvami po operacích a zraněních. U dětí jsou nejčastějšími důvody návštěvy respirační nemoci. Bývají to většinou bronchitidy, záněty plic, katary a pooperační stavy v oblasti dýchacího ústrojí. Vedle toho léčebna pomůže malým pacientům od potíží s pohybem (při skolióze a poruchách hybnosti vrozených i získaných), při nervových chorobách (po obrně, úrazech a operacích, při zánětech svalů a nervů), v případě potřeby rekonvalescence po léčbě nádorového onemocnění a při kožních problémech typu popálenin a jizev.

Přírodním léčivým prostředkem Janských Lázní je termální voda ze zdejších zdrojů, která je využívána hlavně k naplnění rehabilitačních bezbariérových bazénů, van pro vířivé a perličkové koupele a k provozování dalších vodoléčebných metod (např. skotských střiků a podobně). Neméně důležitou složkou lázeňské a zdravotní péče v Janských Lázních jsou různé druhy tělesné aktivity. Jde především o vodní cvičení ve skupinách či individuální, rehabilitační aerobik a gymnastika a pohyb za využití přístrojů (rotopedy, cvičení s míčem, posilování). A samozřejmě nechybí odborné postupy, jež mají příznivý vliv na některé zdravotní obtíže odlišné charakteristiky: zábaly, masáže, kyslíková terapie, horské sluníčko, laserové ošetření, elektroléčba, magnetoterapie, ultrazvuk.

Speciálně dětem je v Janských Lázních určena Dětská léčebna Vesna. V té jsou nedospělí pacienti ubytováni podle věku a pod jednou střechou mohou podstupovat jednotlivé procedury. V areálu se nachází vše potřebné k léčbě, výuce i volnému času – balneologický provoz, tělocvičné prostory, kino, školní zařízení, bazén.

Kouzelná příroda Krkonoš v okolí Janských Lázní doslova láká k průzkumu jejích krás. Vrcholy skýtají uchvacující výhledy do krajiny a údolí, a tak i fyzicky náročnější horské výstupy budou po zásluze odměněny. Jedním z ideálních míst k pozorování kopcovitých scenérií je rozhledna na Černé Hoře, kam je zavedena lanovka a odkud lze pouhým okem dohlédnout až na Ještěd a do Orlických hor. Obtížnost pěších a cyklistických tras kolem Janských Lázní se značně liší a dokáže naplnit požadavky příznivců lehčích procházek i milovníků pořádných dávek adrenalinu. Těm je ale určeno především horolezectví, slaňování, jízda na kladce přes hluboké údolí či test vlastních limitů v lanovém centru. V zimní sezoně jsou pak k dispozici sjezdové a běžkařské trasy a samozřejmě nechybí ani lanové dráhy a vleky. Pro sáňkaře je připraveno příjemné překvapení v podobě sáňkařské trasy v délce několika kilometrů. Na delší výlet lze vyrazit na Sněžku, k prameni řeky Labe, do Krkonošského národního parku nebo do Špindlerova Mlýna. V posledně jmenovaném se nachází oblíbený aquapark s tobogány, brouzdališti pro děti, vířivkami a možnostmi balneologických služeb v podobě masáží či sauny. Pokud jde o kulturní památky, je nejlépe začít přímo v Janských Lázních, kde se jako hlavní dominanta města vypíná secesní kolonáda z předminulého století. O něco dále od lázeňského městečka stojí za vidění zámek Vrchlabí, jenž se pyšní čtyřmi stovkami let existence. Na celodenní výlet pak vydá návštěva Zoo Dvůr Králové, kde hlavně ty nejmenší potěší exotická zvířata, vodní svět a dětské hřiště.