Lázně Kundratice

Jen pár budov obklopených lesy, rybník, pole a louky, klid a ticho a zázračné lázeňské procedury... Takové jsou Lázně Kundratice. Půvabná krajina a příjemné prostředí v závětří Lužických hor jsou jedny z největších předností tohoto místa, kam lidé pravidelně přijíždějí načerpat nových sil. Lázně Kundratice leží v těsné blízkosti obce Osečná, asi 20 kilometrů od města Liberec, takřka na úpatí Ještědského hřbetu. A právě Ještěd a jeho okolí skýtá nepřeberné možnosti procházek a výletů za krásami přírody a čerstvým vzduchem, který léčí tělo i mysl.

Lázně Kundratice jsou jedny z nejstarších v České republice a mají za sebou bohatou historii. Vždyť letos si do kroniky připíší svůj 127. rok existence. Od svých prvopočátků doznaly zásadních změn, co do vybavení i samotných lázeňských procedur, a tak se dnes mohou prezentovat jako moderní lázeňská obec poskytující širokou a plnohodnotnou škálu služeb pro pacienty s různými typy zdravotních obtíží i dovolenkáře, kteří jsou zdrávi, avšak touží po relaxaci a odpočinku.

Léčebna Lázní Kundratice se zaměřuje zejména na léčbu pohybového ústrojí. Pilířem léčby jsou slatinné neboli bahenní zábaly a koupele. Ty přinášejí tělu hřejivou úlevu od bolestí a napětí. Pro laiky a do lázeňských procedur dosud nezasvěcené je třeba dodat, že tato metoda spočívá v ponoření celého těla do teplého bahna. Jedná se o velice příjemnou záležitost, po které následuje očistná sprcha. Zásadní jsou vedle bahna také přísadové, perlivé a vířivé koupele, vodoléčba a skotské střiky, podvodní masáže a samozřejmostí je i rehabilitační cvičení. Jako doplňkové procedury mohou sloužit akupunktura, plynové injekce či kryoterapie (léčba chladem). Novinkou jsou laserová ošetření a biolampy, které působí svým polarizovaným léčebným světlem protibolestivě a protizánětlivě. Zájemci o lázeňské služby Lázní Kundratice mohou využít týdenní až 21denní ozdravné pobyty, které jim lázeňský personál sestaví přímo na míru. V aktuální nabídce je i adventní pobyt, novoroční oslavy a seniorský program.

Hosté Lázní Kundratice mají možnost výběru ze tří variant ubytování. Hotelové budovy Šárka a Dalibor a ubytovna Přemysl nabízejí kvalitní servis přímo v lázeňském komplexu. Pobyt většinou zahrnuje předem stanovený jídelníček, který může být hostům upraven v dietním či redukčním režimu. V lázeňské restauraci se však lze nejen dobře najíst, ale i pobavit při četných tanečních večerech a jiných kulturních akcích. K trávení volného času mimo léčebné procedury mohou pacienti v Lázních Kundratice využít místní knihovny, ti aktivnější a pohyblivější si mohou zahrát minigolf, v horkém létě se zchladit v nedalekém rybníku, zkusit golf ve vesnici Rozstání nebo tenis přímo v Osečné.

Pro příjemná posezení jsou jako stvořené restaurace Dřevěnka, hospoda Slunce nebo Zámeček v Osečné. Ti, kteří touží po bujařejší společnosti, mohou o víkendu zavítat na diskotéku Dubnice ve stejnojmenné, od Lázní Kundratice asi 10 km vzdálené vesnici, a nebo zajet na delší výlet do Liberce, kde si každý vybere zábavu podle svého gusta – od sportu přes kulturu až po nákupy.

Okolí Lázní Kundratice je přímo stvořené pro podnikání výletů různých obtížností a na své si přijdou i vyznavači cykloturistiky. V obci Osečná stojí za vidění kostel Sv. Víta a Mariánský sloup. V roce 2007 byla turistům zpřístupněna přírodovědná naučná stezka K Pramenům. Okruh je dlouhý jen 2,5 km, zvládne jej tedy bez problémů skoro každý, a to i pěšky. Kousek odtud lze obdivovat několik přírodních skvostů, například Čertovu zeď, Kavčí skálu, Děvín, Skalní divadlo či Kočičí skály. Také nedaleké obce Zdislava a Kryštofovo údolí jsou známé svou malebností a pestrou historií. Druhá jmenovaná pak láká v každém ročním období, ať už v létě na příjemnou procházku či v zimě na tradiční výstavu betlémů. Ve vesnici Kotel sousedící s Osečnou stojí jedny z nejmohutnějších stromů v severních Čechách – tisícileté lípy. Dosahují úctyhodné výšky až 25 metrů s obvodem kmene 9 metrů. Obec Světlá pod Ještědem byla oblíbenou destinací jedné z našich nejvýznamnějších spisovatelek – Karolíny Světlé. Podle ní je pojmenována právě vesnička a také zelená turistická trasa. Největším lákadlem v okolí Lázní Kundratice je však hora, vysílač a restaurace v jednom – už zmiňovaný Ještěd, hlavní dominanta celého Libereckého kraje. Na úpatí Ještědu je možné se nechat vyvézt z okolních vesnic autobusem a pak pokračovat buď lanovkou nebo pěšky. Na své si zde za příznivého počasí přijdou i houbaři. Zástupy turistů, které na Ještěd proudí po celý rok, jen dokazují, že má co nabídnout v každém ročním období.