Lázně Libverda

Klikaté cesty kolem zalesněných kopců a příkrých srázů přivedou návštěvníky Libereckého kraje až do podhorských Lázní Libverda, jež zdaleka nejsou jen místem pro nemocné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ba právě naopak. Díky výhodné poloze v podhůří Jizerských hor je toto kouzelné místo častým cílem lyžařů, vodáků, rybářů, cyklistů a pěších turistů, kteří se zvědavostí sobě vlastní objevují krásy horských strání, průzračných vodopádů, skalních vyhlídek a vrcholů pokrytých stříbřitým prašanem.

Proslýchá se, že Lázně Libverda nejsou jen malým příjemným místem pro zdraví, krásu a sportovní vyžití, ale především že jejich host nemusí sáhnout tak hluboko do kapsy. Ceny za zdejší služby a procedury jsou totiž o něco nižší než v mnohých jiných destinacích podobného typu, a lze je tedy označit za více než příznivé. O této výhodné nabídce vědí dobře zejména za našimi hranicemi, a tak mnoho rekreantů přijíždí z bývalého východního Německa, které je vzdáleno co by kamenem dohodil. A Lázně Libverda se přílivu eura rozhodně nebrání a této možnosti umí náležitě využít k vlastnímu rozvoji v podobě rozsáhlých investic. O tom svědčí například nově vybudované wellness centrum určené k celkové regeneraci a odpočinku těla.

Cílem jedné ze skupiny pravidelných návštěvníků, pro Lázně Libverda klíčové, jsou lidé choří, kteří přijíždějí s onemocněními srdce a cévního systému (vysoký krevní tlak, trombóza, srdeční vady, infarkt) a obtížemi s pohybem (bolesti zad a kloubů, záněty, pooperační a poúrazové stavy). Stejně tak jsou však vítány osoby, které touží po klidné dovolené spojené s relaxací, sportem a příjemnými rekreačními aktivitami. Místní vynikající klima a podhorské ovzduší vhodné k pěší turistice jsou ideální k budování kondice a působí jako pozitivní prostředek v boji s depresemi a některými dalšími psychiatrickými diagnózami.

Alfou a omegou procedur Lázní Libverda, zejména těch vodoléčebných, jsou koupele, ať už uhličité, perličkové či vířivé, které maximálně využívají místních minerálních pramenů železnaté kyselky s významným podílem oxidu uhličitého. Lázeňskou klasikou jsou skotské střiky, jež spočívají ve střídání teplých a studených vodních proudů, plynové injekce či rašelinné zábaly. Hosté si mohou dopřát rovněž aromatickou či klasickou masáž celého těla nebo jeho částí. V nově otevřeném areálu pro wellness a krásu jsou k dispozici zkrášlující, antistresové a regenerační programy. A samozřejmě nesmí chybět ani pitná kúra.

Ubytovat se v Lázních Libverda lze v několika hotelech, lázeňských domech a penzionech, které poskytují služby různé úrovně od standardních po ty luxusnější, a tak pokrývají drtivou většinu požadavků široké klientely.

Ve volných chvílích jsou pro návštěvníky Lázní Libverda připraveny sportovní a turistické aktivity. Pokud lékař doporučí lehčí procházky, je zdejší příroda doslova optimální. Jestliže je však zapotřebí větší fyzická zátěž, je dobré zajít na tenisový kurt, hřiště na minigolf či trochu potrápit svaly v posilovně. Síť pěších a cyklistických stezek zase láká k dlouhým túrám a koupaliště a řeky zvou ke koupání a sjíždění vody. A ani v zimě se tu nelenoší, ale vyráží se na sjezdovku nebo na běžky. Ve večerních hodinách po návratu z výletů jsou pak na programu pravidelné taneční večery s živou hudbou.

Podhorská oblast plná lesů a strání, uprostřed kterých se Lázně Libverda nacházejí, je doslova rájem pěších turistů, cyklistů a lyžařů. Jizerské hory poskytují propletenec dobře značených tras, a tak lze směle v každém věku a počasí vyrazit za poznáváním krás severočeské přírody. Jednou ze zastávek může být třeba Obří sud, ubytovací a gastronomické zařízení, odkud je pěkný výhled do hor. Ještě větší rozhled bude odměnou za výstup na horu Smrk, nejvyšší bod Jizerských hor, na kterém se navíc tyčí rozhledna. Za vidění rozhodně stojí i vodopády na řece Smědé. Příznivci cykloturistiky se mohou vydat na delší výlet do Frýdlantu v Čechách, kde najdou pohádkový zámek a opět jednu rozhlednu. A opomenout pravý turista nesmí ani město Liberec, neboť právě tam se najde něco skutečně pro každého. Například liberecká zoologická zahrada je nejstarší ve střední Evropě a exkluzivně jsou tam k vidění vzácní bílí tygři. Nedaleko od zoo pak leží botanická zahrada a plavecký bazén, který má další „nej“ – nejdelší tobogán. Za příznivého počasí nelze vynechat horu Ještěd, dominantu kraje, na který lze vyšplhat po svých nebo vyjet lanovkou, a to i v zimě. A protože Lázně Libverda leží nedaleko trojmezí, tedy místa, kde se stýkají hranice tří států – Česka, Polska a Německa – nabízí se zcela přirozeně návštěva našich sousedů. V Německu to může být třeba Oybin se spoustou starých hrázděných domů a zříceninou hradu stojící nad lesy a kaňonem řeky. A pokud romantická duše zatouží po něčem opravdu nostalgickém, nechť využije staré úzkokolejné dráhy, která vozí cestující z německého Zittau až do Oybinu. O něco dále se vyplatí podívat do Drážďan na mnohé historické památky, muzea, do zoo a botanické zahrady. Na opačné straně hranic, tedy v Polsku, leží místo zvané Jelenia Góra. Tam zvídavý návštěvník najde pozůstatky hradu a městského opevnění a několik významných náboženských staveb. Bohatě zdobenou dřevěnou kolonádu lze zase zhlédnout ve městě Swieradów Zdrój. Tím však atrakce okolí Lázní Libverda zdaleka nekončí. Protože je však výletních možností v tomto kraji tolik, nelze je zdaleka všechny obsáhnout na několika řádcích, a tak nejlepším řešením je zeptat se přímo personálu v Lázních Libverda, který ochotně poradí další zajímavá místa, která stojí za vidění.