Lázně Vráž

V pohádkové krajině jižních Čech, jedné z nejkrásnějších částí České republiky, se v pohodové lázeňské atmosféře rozprostírá romantický zámek Lázní Vráž, dnes sloužící jako součást rehabilitačního areálu. Rozsáhlý komplex několika propojených budov poskytuje vysoce kvalitní zdravotní péči pacientům a komfortní ubytovací a gastronomický servis ostatním hotelovým hostům, kteří přijíždějí za relaxací a odpočinkem.

Již od svých počátků ve 30. letech 20. století se sanatorium Lázní Vráž zaměřuje na léčbu nervových onemocnění, později se přidala i léčba pohybových potíží. Právě pro pacienty s omezeným pohybem nebo na vozíčku je celý areál uzpůsoben, aby se bez překážek dostali do všech částí objektu vč. pokojů a stravovacích prostor. Příznivé klima v Lázních Vráž má pozitivní vliv na psychiku, a tak významně napomáhá pacientům trpícím některými mírnějšími typy duševních chorob. Díky možnosti dietní stravy a některým speciálním rehabilitačních postupům se svých obtíží mohou zbavit i lidé, kterým život znepříjemňují poruchy zažívání, nemoci krevního oběhu a komplikace spojené s dýcháním a astmatem.

Lázně Vráž jsou situovány v čisté přírodě s podhorským klimatem, množstvím lesů a přírodních rezervací v okolí, a tak už samotný pobyt v této oáze klidu je polovina úspěšné léčby. Není ale potřeba chodit daleko; zámek je totiž obklopen pečlivě udržovaným parkem.

Sanatorium Lázní Vráž využívá k léčbě přírodní slatiny, která se aplikuje ve formě zábalů a obkladů. Jako ve většině lázní, ani tady nesmí chybět nejrůznější druhy koupelí s přídavkem léčivých látek nebo vířivé a perličkové. Již tradičními postupy jsou inhalace, plynové injekce, magnetoterapie, galvanoterapie, lymfodrenáž a stále populárnější mrazivá kryoterapie. Samozřejmostí jsou masáže od reflexních až po stimulační lávovými kameny nebo baňkami. Pravidelně se tu pořádají speciální rehabilitační cvičení, plavání a jóga. Na veškeré procedury v Lázních Vráž přísně dohlíží pečlivě školení odborníci a zkušení lékaři, kteří krom klasických vyšetření a léčebných kúr poskytnou i odbornou konzultaci.

A protože provoz Lázní Vráž není určen výhradně jen pacientům a lidem nemocným, mohou sem zavítat všichni, kteří touží po klidu a ničím nerušené relaxaci. Ti mohou zkusit třeba relaxační masáže a zábaly, jejichž názvy znějí opravdu lákavě a doslova dráždí chuťové buňky: čokoládová, medová, skořicová...

V komplexu Lázní Vráž se krom prostor k rehabilitaci a léčbě ukrývá i několik stravovacích zařízení – od restaurace, přes jídelnu až po kavárnu s terasou. Podle druhu svých obtíží si mohou pacienti vybrat z několika typů diet.

Jak známo, zdraví jde ruku v ruce s krásou, a proto zejména ženy ocení v Lázních Vráž pestrou paletu zkrášlovacích a kosmetických služeb. Mohou si vychutnat příjemné obličejové masáže a masky, nechat si odborně upravit nehty na nohou i rukou, opálit pokožku v soláriu do bronzového odstínu a samozřejmostí je i kadeřník. Zformovat postavu pak pomůže tělocvična a sauna. V Lázních Vráž nechybí tenisové kurty, pingpongové stoly, bazén a kuželková dráha. Veškeré potřebné sportovní vybavení si lze navíc zapůjčit přímo v místě.

Areál Lázní Vráž dokáže naplnit i náročné požadavky stále vzrůstající kongresové turistiky. V komplexu se nachází konferenční prostory a salonky a dostupné je i internetové připojení. A protože kapacita objektu dokáže pojmout několik set hostů najednou a zámecká atmosféra je již tradičně naplněná romantikou, není překvapením, že se mnohé páry rozhodnou říci si právě zde své „ano“. Věřící a již zmíněné svatební páry ocení místní zámeckou kapli. Na večer jsou v Lázních Vráž připraveny kulturní akce, plesy, taneční večírky, koncerty a další společenské akce.

Okolí je plné míst, která stojí za vidění. Vyrazit na výlet se dá po pěších turistických trasách, cyklostezkách nebo po silnici autem či autobusem. Nedaleko Lázní Vráž se nachází několik hradů a zámků (Zvíkov, Orlík, Hluboká), historické město Písek a řada významných přírodních památek malebných jižních Čech.